Select language: en pl

  Nowości

  Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w ŁUKASIEWICZU – INS w Puławach

  18 września ŁUKASIEWICZ – Instytut Nowych Syntez Chemicznych gościł w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym Pana Jarosława Gowina, wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem wizyty było spotkanie Ministra z przedstawicielami świata nauki i biznesu oraz samorządu z Puław i Lublina. Rozmowy dotyczyły m.in. skuteczności transferu wiedzy do gospodarki i współpracy nauki z biznesem w celu wzmocnienia innowacyjności i rozwoju polskiej gospodarki.

  Więcej…

  Debiut RGIB na MSPO w Kielcach

  Rada Główna zorganizowała ekspozycję podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO i Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w Kielcach w dniach 3-6 września br. W stoisku targowym zatytułowanym „Z instytutami badawczymi bezpieczniej / Research Institutes make it safer” pracownicy Biura RGIB rozdawali publikację pod tym samym tytułem i foldery oraz ulotki, a także udzielali informacji na temat rozwiązań opracowanych przez instytuty badawcze, które podejmują badania i wdrożenia w obszarze bezpieczeństwa państwa oraz posiadają w swoim dorobku rozwiązania o podwójnym zastosowaniu.

  Więcej…

  RGIB partnerem naukowym KOMTECH-IMTech

  Rada Główna Instytutów Badawczych Partnerem Naukowym 20. Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu KOMTECH-IMTech organizowanej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii.

  Więcej…

  Impact mobility rEVolution`19 z patronatem RGIB

  Rada Główna Instytutów Badawczych objeła patronatem wydarzenie Impact mobility rEVolution`19, którego istotnym elementem będzie podniesienie poziomu polskiej i regionalnej edukacji w obszarze inteligentnej mobilności, wzmocnienia stanu wiedzy oraz promocja podejmowania aktywności gospodarczej młodych naukowców.

  Więcej…

  XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KONTECH 2019

  ŁUKASIEWICZ - Instytut Obróbki Plastycznej zaprasza do udziału w XXII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KONTECH 2019 pt. „Advanced forming technologies and nanostructured materials”, która odbędzie w dniach 18-20 września 2019 roku w Opalenicy.

  Więcej…

  Rada Główna Instytutów Badawczych i Poczta Polska wspierają elektromobilność

  Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Leszkiem Rafalskim, Przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych. Wywiad przeprowadziła Pani Anna Rogalińska z Portalu Budownictwa Komunikacyjnego ViaExpert.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, Lipiec 2019

  Więcej…

  XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach z udziałem RGIB

  Rada Główna Instytutów Badawczych podpisała umowę dotyczącą współpracy  z Targami Kielce podczas nadchodzącego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który będzie mieć miejsce w Kielcach w dniach 3-6 września br. 

  Więcej…

  Światowy sukces naukowców ICHTJ

  Na początku lipca b.r. w stoczni w Rydze (Łotwa) odbyła się pierwsza w świecie  praktyczna demonstracja możliwości oczyszczania spalin z okrętowych silników diesla za pomocą nowatorskiej hybrydowej technologii łączącej w sobie napromieniowanie spalin wiązką elektronów z akceleratora z pochłanianiem zanieczyszczeń w roztworze wodnym.

  Więcej…

  Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swoich stronach internetowych opublikowało komunikat w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów.

  Więcej…

  I posiedzenie prezydium RGIB X kadencji

  24 lipca br. w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów miało miejsce spotkanie Prezydium Rady Głównej Instytutów Badawczych nowej kadencji. Celem posiedzenia było omówienie składu i działań komisji problemowych, powołanie nowego Biura RG, dyskusja nad kierunkami działań Rady.

  Więcej…

  Poczta Polska wspólnie z Radą Główną Instytutów Badawczych na rzecz elektromobilności

  Poczta Polska będzie współpracować z Radą Główną Instytutów Badawczych w badaniu, wdrożeniu i eksploatacji pojazdów elektrycznych oraz pojazdów napędzanych paliwami gazowymi (CNG i LNG). Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 23 lipca br.

  Więcej…

  Geosyntetyki w budowie dróg - GeoRoad20

  Instytut Badawczy Dróg i Mostów serdecznie zaprasza do uczestnictwa i zgłaszania propozycji referatów na konferencję "Geosyntetyki w budowie dróg GeoRoad20", która odbędzie się w dniach 9-10 września 2020 roku w Warszawie.

  Więcej…

  Pierwsze posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych X kadencji

  27 czerwca br. w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów spotkała się po raz pierwszy w nowej kadencji Rada Główna Instytutów Badawczych. Celem posiedzenia było przede wszystkim ukonstytuowanie się Rady w nowym składzie oraz powołanie Prezydium RGIB.

  Więcej…

  Nowa Komisja Rewizyjna RGIB

  W dniu 5 czerwca br. odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Głównej Instytutów Badawczych – pierwsze w X kadencji Rady. Celem spotkania było ukonstytuowanie się Komisji Rewizyjnej oraz powołanie przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego tej Komisji. Przewodniczenia Komisji Rewizyjnej podjęła się, wybrana jednogłośnie, dr Renata Barcikowska z Instytutu Kolejnictwa, a wiceprzewodniczącą została mgr Barbara Nocoń-Jacher z Instytutu Nafty i Gazu – PIB.
   

  XXVIII FORUM SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE INSTYTUTÓW BADAWCZYCH

  W dniach 27–28 maja br. w warszawskim hotelu „Novotel” odbyło  się XXVIII Forum Sprawozdawczo-Wyborcze Instytutów Badawczych.  W obradach uczestniczyło 112 elektorów wybranych przez rady naukowe instytutów badawczych oraz goście.

  Więcej…

  XXVI Kongres Techników Polskich oraz IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich

  Zachęcamy do udziału w XXVI Kongresie Techników Polskich, który  - wraz z IV Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich - odbędzie się w Krakowie w dniach 13-15 czerwca 2019 r. Tegoroczny Kongres odbędzie się pod  Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzeja  Dudy  w  Stulecie  Odzyskania  Niepodległości,  w  ramach   Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Miło nam poinformować, że jednym z organizatorów spotkania w Krakowie jest Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, Kwiecień 2019

  Więcej…

  Wyróżnienie dla IChTJ podczas 21 Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab

   

  W dniach 13 – 15 marca 2019 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Tegoroczna edycja zorganizowana została w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i zgromadziła wielu wystawców z ponad 10 krajów.

  Więcej…

  Konferencja Naukowa IPOEX 2019 „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”

  Instytut Przemysłu Organicznego serdecznie zaprasza, do udziału w XVI edycji Konferencji Naukowej IPOEX 2019, pt. „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”, która odbędzie się w dniach 17-19 czerwca 2019 r. w Ustroniu.

  Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wyższy Urząd Górniczy oraz Wojskową Akademię Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego.

  Więcej…

  XII Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2019

  Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XII Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2019, Katowice Spodek/MCK, 5 i 6 czerwca 2019 r. INTARG® to międzynarodowa promocja innowacyjnych produktów, technologii i usług z wielu branż i dziedzin. W programie między innymi: konferencje i prezentacje, ocena wynalazków przez międzynarodowe jury, gala ogłoszenia wyników z nagrodami, spotkania B2B, koktajle biznesowe. Więcej o wydarzeniu w załączonej ulotce oraz na www.intarg.haller.pl

  Więcej…

  Złoci Inżynierowie z instytutów badawczych w Pałacu Prezydenckim

  Z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, miała miejsce uroczysta Gala podsumowująca XXV Plebiscyt Złoty Inżynier w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Zbigniew Śmieszek – Honorowy Wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, został uhonorowany tytułem Złotego Inżyniera Ćwierćwiecza. Prof. Zbigniew Śmieszek to absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, wybitny naukowiec i menedżer, specjalista metalurg, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych w latach 1975-2018, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych. Za swą działalność naukową został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i towarzystw naukowych.

  Tytułem Złotego Inżyniera w kategorii nauka został odznaczony dr inż. Wiesław Krzymień – mechanik po Politechnice Warszawskiej, pasjonat techniki modelarskiej, kierownik pracowni w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Docenione osiągnięcie to eliminacja drgań w kilku modelach samolotów zaprojektowanych i produkowanych w Polsce.

  Więcej…

  Złoty medal oraz nagroda specjalna dla instytutu KOMEL na targach w Seulu

  W dniach 6 - 9 grudnia 2018 roku odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości w Seulu „Seoul International Invention Fair”. Patronatem tych targów jest Koreański Urząd Własności Intelektualnej, zaś na  arenie międzynarodowej wspierane są one przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) oraz Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA).

  Więcej…

  Sukces Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej na targach w Seulu

   

  - Radiofarmaceutyk diagnostyczny do obrazowania infekcji, sposób jego wytwarzania oraz jego zastosowanie.

  - Sposób wytwarzania węglika uranu o ziarnach sferycznych i nieregularnych jako prekursora paliwa do reaktorów nowej, IV generacji

  Więcej…

  VI posiedzenie RGIB bieżącej kadencji

  15 listopada br. w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie odbyło się VI posiedzenie RGIB bieżącej kadencji.

  Więcej…

  Konferencja IChTJ i Ministerstwa Energii na temat zaawansowanych materiałów polimerowych dla energetyki

  Pod hasłem „INNOWACJE DLA ENERGII i nie tylko” 18 października w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej zorganizowano szkolenie na temat zaawansowanych materiałów polimerowych otrzymywanych i modyfikowanych za pomocą promieniowania jonizującego. Współorganizatorem szkolenia było Ministerstwo Energii, a patronat nad tym wydarzeniem objęła Polska Izba Przemysłu Chemicznego. W konferencji wzięło udział ponad 50 przedstawicieli przemysłu, ośrodków naukowych i akademickich (w tym liczne grono doktorantów) oraz innych instytucji, w których radiacyjna modyfikacja polimerów może mieć istotne znaczenie (sterylizacja wyrobów medycznych, produkcja opakowań i folii, składowiska odpadów promieniotwórczych).

  Więcej…

  III Forum Inteligentnego Rozwoju

  Główna problematyka Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbyło się w dniach 18-20 października br. w Uniejowie, skoncentrowana była na zagadnieniach dotyczących innowacji i inwestycji realizowanych w obrębie inteligentnych specjalizacji. Radę Główną Instytutów Badawczych, jednego z patronów honorowych tego międzynarodowego przedsięwzięcia,  reprezentował prof.  Leszek Rafalski – Przewodniczący Rady.

  Więcej…

  Sukces IChTJ na IWIS 2018

  W dniach 15-17 października br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się XII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2018.Wśród wielu jednostek naukowych promujących swoje wynalazki, obecny był również Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, który przedstawił cztery nowatorskie rozwiązania. Wszystkie z nich zostały docenione przez międzynarodowe jury. 

  Więcej…

  Instytuty badawcze w świetle Ustawy 2.0 i działania zapowiedziane przez Sekretarza Stanu Piotra Dardzińskiego

  W dniu 24 września 2018 r. z inicjatywy i na zaproszenie Piotra Dardzińskiego – Sekretarza Stanu w MNiSW odbyło się spotkanie z dyrektorami instytutów badawczych, które według projektu ustawy mają w przyszłości utworzyć Sieć Badawczą: Łukasiewicz. Oficjalnym tematem spotkania były skutki postanowień Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce,  dotyczące wszystkich instytutów badawczych.

  Więcej…

  Kreatywni młodzi naukowcy z instytutów badawczych nagrodzeni

  Po raz dziesiąty samorząd województwa nagrodził tytułem „Innowator Mazowsza” najbardziej kreatywnych naukowców i przedsiębiorców. W gronie nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele instytutów badawczych.

  Więcej…

  EUROCORR 2018, czyli jak wszędobylska korozja łączy ekspertów, naukowców i przedsiębiorców oraz instytuty badawcze

  W dniach 09 - 13.09.2018 w Krakowie odbył się Kongres Europejskiej Federacji Korozyjnej (EFC) EUROCORR 2018 zorganizowany w tym roku przez Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Wysiłkiem PSK oraz Prezydent EUROCORR 2018 i jednocześnie Prezes PSK - dr Agnieszki Królikowskiej (Kierownik Zespołu Zabezpieczeń Antykorozyjnych Mostów w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów), w Kongresie wzięło udział  około 1400 uczestników z 57 krajów świata.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, wrzesień 2018

  Więcej…

  Europejskie Forum Technologiczne w Katowicach

  W dniach 26-27 września 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Technologiczne. Główna tematyka obrad skoncentrowana była na zagadnieniach dotyczących funkcjonowania europejskich i krajowych instrumentów wsparcia projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Ważną problematyką podjętą na Forum były zmiany systemowe, planowane na lata 2021-2027, w ramach nowego Programu Ramowego „Horyzont Europa”.

  W Forum uczestniczyli liczni przedstawiciele instytutów badawczych, w tym prof. Leszek Rafalski – Przewodniczący RGIB, prof. Henryk Skarżyński – Wiceprzewodniczący RGIB,  dr Andrzej Krueger – Wiceprzewodniczący RGIB, prof. Zbigniew Śmieszek – Honorowy Wiceprzewodniczący RGIB.

  Więcej…

  Uroczysta ogólnopolska inauguracja nowego roku akademickiego

  źródło zdjęcia: FB Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

  W dniu 30 września br. Przewodniczący  RGIB prof. Leszek Rafalski, na zaproszenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, uczestniczył w ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego 2018/2019.

  Więcej…

  Dr Cezary Możeński uhonorowany medalem im. Ignacego Mościckiego

  Z przyjemnością informujemy, że członek Rady Głównej Instytutów Badawczych dr inż. Cezary Możeński, prof. nadzw., wieloletni dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych (INS) został uhonorowany medalem im. Ignacego Mościckiego za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej, stanowiące podstawę wdrożeń przemysłowych innowacyjnych produktów i procesów chemicznych. Uroczystość miała miejsce 17 września 2018 r. podczas otwarcia 61 Zjazdu Naukowego Polskiego  Towarzystwa Chemicznego w Krakowie.

  Więcej…

  Polsko-Brytyjskie Forum Nauki

  Dwudniowa konferencja – wspólna inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ambasady Brytyjskiej odbyła się w dniach 13-14 września br. w Warszawie. Naukowcy, technolodzy i innowatorzy dyskutowali o wdrażaniu w życie codzienne technologii, budowaniu relacji pomiędzy nauką a biznesem oraz skutecznej komercjalizacji innowacji. W Forum uczestniczył Przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski oraz przedstawiciele 13 instytutów badawczych.

  Więcej…

  I Ogólnopolskie Seminarium Spark Plasma Sintering

   

  Instytut Obróbki Plastycznej i firma Usługi Ślusarskie Cut-Steel zapraszają do udziału w I Ogólnopolskim Seminarium Spark Plasma Sintering, które odbędzie się 24 października 2018 roku w Poznaniu, w siedzibie Instytutu Obróbki Plastycznej przy ul. Jana Pawła II 14.

  Więcej…

  „BUDOWNICTWO DREWNIANE – TRENDY I WYZWANIA”

  Instytut Technologii Drewna zaprasza na konferencję naukowo-techniczną „BUDOWNICTWO DREWNIANE – TRENDY I WYZWANIA”

  Konferencja odbędzie się 16 października 2018 r. w ITD w Poznaniu. Głównym jej celem jest prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych oraz wymiana doświadczeń z zakresu budownictwa drewnianego w Polsce.

  Przedstawiony zostanie aktualny stan wiedzy oraz trendy innowacyjne i rozwojowe, w szerokim aspekcie tego zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem: kształtowania formy i rozwiązań techniczno-materiałowych, modelowania i obliczania konstrukcji, złączy i wzmacniania elementów konstrukcyjnych, bezpieczeństwa pożarowego oraz ochrony drewna przed wilgocią i destrukcją biologiczną.

  Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się w załączniku oraz na stronie: https://www.itd.poznan.pl/pl/aktualnosci/konferencja-budownictwo-drewniane-2018.

  Cywilne instytuty badawcze na rzecz obrony narodowej

  18 lipca br. z inicjatywy Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Zdzikota, przy współpracy MON, Rada Główna Instytutów Badawczych zorganizowała konferencję pt. Cywilne  instytuty badawcze na rzecz obrony narodowej. Celem konferencji było przedstawienie opracowanych przez cywilne instytuty badawcze rozwiązań na rzecz obronności państwa.

  Więcej…

  Powołanie Polskiej Sieci Instytutów Badawczych Transportu POLTRIN

  Trzy instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Infrastruktury – Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Kolejnictwa oraz Instytut Transportu Samochodowego zawarły porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Sieci Instytutów Badawczych Transportu (Polish Transport Research Institutes Network – POLTRIN).

  Więcej…

  W NCBJ powstanie laser na swobodnych elektronach

  Projekt PolFEL polskiego lasera na swobodnych elektronach, przygotowany przez konsorcjum ośmiu jednostek naukowych, uzyska finansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Decyzja o przeznaczeniu na ten cel kwoty ponad 118 mln. zł dotarła do Narodowego Centrum Badań Jądrowych, w którym powstać ma nowe urządzenie badawcze. Polski projekt będzie wspierany naukowo i technicznie m.in. dzięki współpracy NCBJ z twórcami najpotężniejszego tego typu urządzenia na świecie pracującego od roku w Hamburgu.

  Więcej…

  Konferencja w IChTJ w ramach projektu RER1020

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wraz z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (IAEA) zorganizował pierwsze spotkanie koordynacyjne regionalnego projektu Agencyjnego RER1020 Developing Radiotracer Techniques and Nuclear Control Systems for the Protection and Sustainable Management of Natural Resources and Ecosystems.

  Więcej…

  KOMEL nagrodzony w Konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2018”

  Podczas Gali VI edycji ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL został dwukrotnie uhonorowany:

  –  uzyskał tytuł „Innowacyjna Firma na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności",

  –  otrzymał statuetkę „Lider Innowacyjności Bezpieczeństwa Państwa".

  Uroczystość odbyła się 21 czerwca 2018 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Minister Paweł Soloch.

  Więcej…

  Forum Wizja Rozwoju

  Przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski brał udział w Forum Wizja Rozwoju, w którym uczestniczyli m.in. Premier Mateusz Morawiecki, Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Maciej Chorowski – Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  Więcej…

  Kryształowa Brukselka 2018 dla PIAP

  Nagrodę Kryształowej Brukselki w kategorii nauka – instytuty badawcze otrzymał Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Statuetkę oraz dyplom odebrał. dr inż. Piotr Szynkarczyk,  prof. nadzw – Dyrektor PIAP podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 czerwca br. w Warszawie.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, maj 2018

  Więcej…

  Wizyta Dyrektora Agencji Energii Jądrowej OECD w NCBJ

  29 maja br. Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedził William D. Magwood IV – Dyrektor Generalny Agencji Energii Jądrowej OECD wraz z towarzysząca mu delegacją. Spotkaniu w NCBJ przewodniczył Andrzej Piotrowski – doradca Ministra Energii, a udział wzięli w nim także prof. Andrzej Chmielewski – Dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) oraz gospodarze – kierownictwo NCBJ z Dyrektorem, prof. Krzysztofem Kurkiem na czele.

  Więcej…

  XI edycja Multidyscyplinarnej Konferencji Nauki o Leku – MKNOL2018

  Instytut Farmaceutyczny zaprasza na XI Multidyscyplinarną Konferencję Nauki o Leku- MKNOL2018. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2018r. w Warszawie.

  Więcej…

  Seminarium Obróbki Plastycznej podczas targów ITM Polska 2018

  Instytut Obróbki Plastycznej zaprasza do udziału w Seminarium Obróbki Plastycznej pt. „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”, które odbędzie się dnia 6 czerwca 2018 r. w godz. 09.30–14.00 w Poznaniu podczas Targów ITM Polska 2018.

  Więcej…

  18. Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii w Instytucie Lotnictwa

  W dniach 24-25 maja 2018 r. w Instytucie Lotnictwa odbyła się 18. Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii – 100 lat współpracy nauki z przemysłem. W wydarzeniu wzięło udział 200 ekspertów z  Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Honorowy patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

  Więcej…

  Prestiżowa nagroda dla kwartalnika „Postępy Techniki Jądrowej”

  Towarzystwo Kultury Technicznej – członek Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej rozstrzygnęło 31. edycję Konkursu „NUMERUS PRIMUS INTER PARES”.

  Więcej…

  Uczestnictwo IChTJ w Nocy Muzeów 2018

  Dnia 19 maja br. odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Z roku na rok wydarzenie to staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Wzorem lat ubiegłych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wziął udział w przedsięwzięciu na zaproszenie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

  Więcej…

  XXVII Forum Elektorów Instytutów Badawczych

  W dniach 21-22 maja br. w warszawskim hotelu „Novotel” odbyło się XXVII Forum Elektorów Instytutów Badawczych.  W obradach uczestniczyło 122 przedstawicieli instytutów badawczych.

  Więcej…

  Konkurs NUMERUS PRIMUS INTER PARES

  Towarzystwo Kultury Technicznej zaprasza do udziału w konkursie „NUMERUS PRIMUS INTER  PARES”. Jego celem jest wyłonienie najlepszego w 2017 r. czasopisma technicznego, popularnonaukowego oraz specjalistycznego pod względem upowszechniania wiedzy i kultury technicznej.

  Szczegóły w załączniku.

  INTARG 2018

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą  Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018, podczas których zaprezentowane zostaną innowacyjne rozwiązania mające zastosowanie w sektorze zdrowia, przemysłu, transportu, jak również poprawiające bezpieczeństwo, jakość i higienę życia, pracy oraz odpoczynku.

  Więcej…

  Konferencja Naukowa IPOEX 2018 „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”

  Instytut Przemysłu Organicznego serdecznie zaprasza do udziału w XV edycji Konferencji Naukowej IPOEX 2018 pt. „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”, która odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2018 r. w Ustroniu.

  Więcej…

  „ARCHIMEDES 2018” – innowacje instytutów badawczych docenione

  W dniach 5 – 8 kwietnia br. odbył się XXI Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2018”. Organizatorem wspólnego stoiska polskich wynalazców była Agencja Promocyjna INVENTOR – wyłączny przedstawiciel moskiewskiej wystawy na Polskę.  Patronat nad  ekspozycją objęła Rada Główna Instytutów Badawczych i Fundacja Kobiety Nauki.

  Więcej…

  Zaproszenie do udziału w KonkursieTECHNICUS

                                                                            

  Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT zaprasza do udziału w Konkursie TECHNICUS na najlepszą książkę techniczną oraz na najlepszy poradnik techniczny.

  Nagrody Technicus są przyznawane raz do roku podczas Targi Książki Akademickiej i Naukowej, które od kilku lat odbywają się w maju na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podsumowanie tegorocznej edycji  Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 18 maja 2018 r.

  Więcej…

  IF rozpoczął realizację czteroletniego projektu ORBIS

  1 marca 2018 r. Instytut Farmaceutyczny (IF) rozpoczął realizację czteroletniego (2018-2022) projektu ORBIS (Open Research Biopharmaceutical Internship Support), w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) Programu Ramowego Horyzont 2020. Inicjatywa utworzenia międzynarodowego konsorcjum i całego projektu powstała w IF w Warszawie, a jej autorem jest dr Piotr Rudzki, Kierownik Zakładu Farmakokinetyki.

  Więcej…

  NCBJ organizatorem Międzynarodowej Konferencji HTR 2018

  O najbezpieczniejszej i najbardziej obiecującej technologii reaktorów jądrowych – HGTR (High Temperature Gas-cooled Reactors) dyskutować będą przedstawiciele świata nauki i przemysłu podczas Międzynarodowej Konferencji HTR 2018, która odbędzie się w październiku br. w Warszawie. Być może już wkrótce wysokotemperaturowe reaktory jądrowe będą wytwarzać w Polsce energię cieplną dla przemysłu, a w dalszej przyszłości wytwarzać wodór.

  Więcej…

  Sukces instytutów badawczych w konkursie PPP

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców XX edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Nagrody i wyróżnienia przyznano podczas jubileuszowej gali, która odbyła się 1 marca 2018 r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Na uroczystości Radę Główną Instytutów Badawczych reprezentował dr Andrzej Krueger – Wiceprzewodniczący RGIB.

  Więcej…

  Wybitni inżynierowie nagrodzeni – przyznano statuetki „Złotego Inżyniera 2017”

  28 lutego br. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się uroczysta gala podsumowująca XXIV plebiscyt o tytuł „Złotego Inżyniera”. Organizatorem plebiscytu jest redakcja dwutygodnika „Przegląd Techniczny – gazety inżynierskiej” oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna. „Złoty Inżynier” to nagroda przyznawana już od 23 lat wybitnym inżynierom, twórcom techniki, wynalazcom i organizatorom życia gospodarczego kraju, która popularyzuje ich dokonania.

  Więcej…

  W NCBJ powstanie nowe centrum badawczo-wdrożeniowe

  Już niebawem ponad 17,6 mln zł wsparcia unijnego trafi do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku na utworzenie centrum badawczo-wdrożeniowego przemysłowych technik radiacyjnych CentriX. Dnia 26 lutego br. umowę w sprawie finansowania projektu podpisali Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Dyrektor NCBJ, prof. Krzysztof Kurek.

  Więcej…

  Współpraca IOd z trzema instytucjami naukowymi

  W dniu 16 lutego 2018 r. w rektoracie AGH podpisano umowę o prolongowaniu porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą, niemieckim Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems (IKTS, Germany) Instytutem Odlewnictwa oraz Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN.

  Więcej…

  Instytuty badawcze podstawą zaplecza naukowego do realizacji programów rządowych w zakresie sektora paliwowo-energetycznego

  Dnia 16 lutego 2018 r. w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia między Ministerstwem Energii oraz Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) reprezentowanym przez dyrektora naczelnego prof. dr hab. inż. Andrzeja G. Chmielewskiego w sprawie współpracy przy rozpatrywaniu zgłoszeń „Innowacje dla energii”. Ze strony IChTJ do współpracy w zakresie realizacji porozumienia zostali wskazani: dr inż. Agnieszka Miśkiewicz oraz dr inż. Marcin Brykała – adiunkci w Zakładzie Naukowym Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej.

  Podobne porozumienie podpisali przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Nafty i Gazu, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego oraz Instytutu Energetyki.

  Więcej…

  Artykuł dr. hab. inż. Adama Witka, prof. ICiMB

  Na portalu wgospodarce.pl został opublikowany artykuł dr. hab. inż. Adama Witka, prof. ICiMB pt. Dlaczego nie jesteśmy drugą Japonią? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który jest dostępny na stronie:

  http://wgospodarce.pl/opinie/45812-dlaczego-nie-jestesmy-druga-japonia

   

  Rekomendacje ws. budowy reaktora jądrowego przyjęte przez Ministerstwo Energii

  Zespół ds. analizy i przygotowania warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych – pracujący pod przewodnictwem prof. Grzegorza Wrochny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych – przedstawił Ministerstwu Energii raport. Zespół przeprowadził szczegółową analizę wykorzystania tego typu reaktorów do pokrycia krajowego zapotrzebowania na ciepło przemysłowe o temperaturze do 700°C. Spośród analizowanych technologii zarekomendował, jako optymalne, reaktory chłodzone helem (High Temperature Gas-cooled Reactors – HTGR).

  Więcej…

  20 rocznica pierwszego w Polsce wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu

  W tym roku obchodzimy 20 rocznicę pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu, którą 9 stycznia 1998 r. przeprowadził prof. Henryk Skarżyński we współpracy z naukowcami z Austrii i Niemiec. Polska stała się czwartym krajem na świecie, w którym przeprowadzono tego typu trudny i skomplikowany zabieg. Trwająca 12 godzin operacja zakończyła się sukcesem, a pacjentka prof. Skarżyńskiego uzyskała wyniki nienotowane do tej pory w świecie – po operacji zaczęła swobodnie rozumieć mowę. Takich pacjentów na świecie jest tylko kilkunastu.

  Więcej…

  Centrum Akceleratorowe IChTJ najszerzej wykorzystywaną polską infrastrukturą badawczą przez jednostki z całego świata

  W roku 2010 Instytut Chemii i Techniki Jądrowej,  za zgodą rządu RP, został mianowany na Collaborating Centre Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W wyniku  modernizacji Centrum, m.in. zakończeniu budowy nowego akceleratora liniowego nominacja ta po wnikliwej ocenie komisji eksperckiej MAEA została przedłużona na lata 2016-2020.

  Więcej…

  Posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych

   

  13 grudnia  br. w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów odbyło się piąte posiedzenie RGIB IX kadencji.

  Więcej…

  100 gigabitów na sekundę z Hamburga do Świerka

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało umowę ramową o współpracy ze spółką European XFEL GmbH będącą właścicielem ulokowanego w Hamburgu europejskiego lasera na swobodnych elektronach. Umowa ustala warunki i ramy prawne udziału NCBJ w eksploatacji i badaniach prowadzonych z wykorzystaniem tego najpotężniejszego na świecie urządzenia do badania materii, układów chemicznych i biologicznych przy pomocy ultrakrótkich impulsów rentgenowskich.

  Więcej…

  Laboratorium Jądrowych Technik Diagnostycznych IChTJ koordynatorem projektu regionalnego IAEA

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) powierzyła Instytutowi Chemii i Techniki Jądrowej, na lata 2018-2021, koordynację projektu regionalnego RER1020 Developing Radiotracer Techniques and Nuclear Control Systems for the Protection and Sustainable Management of Natural Resources and Ecosystems.

  Więcej…

  Jubileusz 65-lecia Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”

  23 listopada 2017 r.w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” miały miejsce uroczyste obchody 65-lecia istnienia ICSO „Blachownia”. Uroczystą akademię uświetniło swoją obecnością blisko 100 osób, a gratulacjom i życzeniom dalszych, owocnych lat działalności Instytutu, nie było końca.

  Więcej…

  Wojskowy Instytut Medyczny nagrodzony „Perłą Innowacji”

  XV jubileuszowa gala Pereł Polskiej Gospodarki odbyła się 24 listopada 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas gali zostały wręczone statuetki dla najlepszych podmiotów gospodarczych wyłonionych w rankingu opracowanym przez naukowców z Instytutu Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

  Podczas uroczystości  przyznano również „Perły Innowacji” czyli PROGRESS 2017. Kapituła w osobach Krystyny Woźniak-Trzosek – Redaktor Naczelnej Polish Market oraz prof. Leszka Rafalskiego – Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych wybrała firmy oraz jednostkę naukową, które są liderami innowacji i wprowadzają nowatorskie rozwiązania.

  Więcej…

  Konferencja „Chemiczne Instytuty Badawcze dla rozwoju polskiej gospodarki”

  14 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo odbyła się konferencja pt. Chemiczne Instytuty Badawcze dla rozwoju polskiej gospodarki. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. Konferencja towarzyszyła 2. Międzynarodowym Targom Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week.

  Więcej…

  Kwartalnik Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w bazie Web of Science/ESCI

  Publikacja „Roads and Bridges-Drogi i Mosty” została zakwalifikowana do bazy Web of Science – Emerging Sources Citation Index (ESCI).

  Obecność w Web of Science/ESCI poszerzy widzialność międzynarodową artykułów publikowanych w kwartalniku, zwiększy cytowania i wskaźnik Hirscha. Dotychczasową widzialność na światowym forum nauki zapewnia obecność w takich bazach bibliograficznych jak: TRID (Transportation Research Board), Scopus (Elsevier), EBSCO.

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wyróżniony nagrodą „Laur Innowacyjności”

  14 listopada 2017 r. w Warszawskim Domu Technika NOT podczas uroczystej Gali podsumowano siódmą edycję Konkursu FSNT-NOT „Laur Innowacyjności” im. Stanisława Staszica. Celem konkursu jest promocja innowacyjnych produktów, technologii i usług, a także innych nowoczesnych rozwiązań mogących mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.

  Więcej…

  Nagroda Grand Prix Międzynarodowych Targów w Norymberdze dla Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT

   

  W dniach 2 – 5 listopada 2017 r. odbyły się 69. Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 840 wynalazków z 31 krajów całego świata.

  Więcej…

  IFPiLM laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017

  Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie został laureatem prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 w kategorii szkolnictwo wyższe i nauka.

  Więcej…

  Chemiczne instytuty badawcze dla rozwoju polskiej gospodarki

  Mamy przyjemność poinformować, że podczas 2. Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, dzięki współpracy z Radą Główną Instytutów Badawczych, odbędzie się konferencja „Chemiczne instytuty badawcze dla rozwoju polskiej gospodarki”. Współorganizatorem konferencji jest Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. Serdecznie zapraszamy zarówno do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, jak również w jego uroczystym otwarciu, które odbędzie się 14 listopada br. o godzinie 11:00.

  Szczegóły w załączniku

  Profesor Jerzy Wołowski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

  Profesor Jerzy Wołowski, sekretarz naukowy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, został uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Więcej…

  Spotkanie Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICDMP w IFPiLM

  W dniach 22-23 września 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu Naukowego Międzynarodowego Centrum Badania Gęstej Namagnesowanej Plazmy (International Centre for Dense Magnetised Plasmas - ICDMP). Wzięli w nim udział naukowcy z 13 krajów (Bułgaria, Republika Czeska, Estonia, Francja, Indie, Malezja, Niemcy, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone, Ukraina, Włochy oraz Polska), nominowani przez odpowiednie organizacje rządowe.

  Więcej…

  Przedstawiciele RGIB na II Forum Inteligentnego Rozwoju

  Zrównoważony i inteligentny rozwój Polski był głównym tematem II Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbyło się w dniach 23-24 października br. w podrzeszowskiej Jasionce. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego G2A Arena przybyli naukowcy, politycy, przedstawiciele samorządu i biznesu, aby dyskutować o kierunku, w jakim podąża polska gospodarka. Radę Główną Instytutów Badawczych reprezentowali, m.in. prof. Leszek Rafalski – Przewodniczący, dr Andrzej Krueger – Wiceprzewodniczący, dr hab. inż. Stanisław Trenczek, prof. nadzw., dr inż. Cezary Możeński, prof. nadzw.

  Więcej…

  Sukces IChTJ na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2017

  W dniach 9 – 11 października 2017 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się 11 edycja Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 2017”. Jest to jedno z największych wydarzeń w Polsce promujące wynalazczość i innowacje. Wystawa corocznie organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

  Więcej…

  Międzynarodowa konferencja PLASMA-2017

  W dniach 18-22 września br. w salach Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja PLASMA-2017 International Conference on Research and Applications of Plasmas zorganizowana przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.

  Więcej…

  Posiedzenie RGIB z udziałem wiceministra Piotra Dardzińskiego

  27 września br. w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej odbyło się IV posiedzenie RGIB z udziałem Podsekretarza Stanu w MNiSW Piotra Dardzińskiego oraz zaproszonych gości - m.in. Prezes NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny, Prezesa Zarządu PIGZT prof. Ryszarda Pregiela, Przewodniczącego Komisji w KSN NSZZ Solidarność prof. Tadeusza Kulika, jak również byłych dyrektorów instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Rozwoju, odwołanych w niedawnej akcji przeprowadzonej w MR.

  Więcej…

  Prezentacja Instytutu Mechaniki Precyzyjnej

  Gospodarzem IV posiedzenia RGIB był Instytut Mechaniki Precyzyjnej, który w br. obchodził jubileusz 90-lecia. Zapraszamy do zapoznania się z działalnością tej szacownej i wybitnej jednostki naukowej.

  Załącznik: prezentacja IMP

  Oferta targów wynalazczości w 2018 r.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą  międzynarodowych wystaw wynalazków, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, które odbędą się w roku 2018.

  Więcej…

  Ogólnopolskie Dni Kariery i Mobilności dla młodych naukowców

  Zapraszamy młodych naukowców na bezpłatne trzydniowe wydarzenia organizowane w 6 miastach Polski. Podczas Dni Kariery i Mobilności będzie można porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami świata biznesu.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, wrzesień 2017

  Biuletyn Informacyjny RGIB, wrzesień 2017
  W numerze:


  – Wycofano NIT, by zaproponować NIT-bis? (str. 1)
  – Czy możemy czuć się bezpieczni w sieci? Rok działalności Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (str. 2)
  – XXVI Forum Sprawozdawcze Elektorów Instytutów Badawczych (str. 3–10)
  – Supernowoczesny laser European XFEL rozpoczął fazę badań – NCBJ współwłaścicielem urządzenia (str. 11)
  – Jubileusz Instytutu Transportu Samochodowego (str. 12–13)
  – Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Laboratorium Badań Chemicznych ICiMB (str. 14)
  – DWIM ma nowy Zakład Radioterapii i zmodernizowaną Klinikę Onkologii (str. 15)
  – Uchwała XXVI Forum Sprawozdawczego Elektorów Instytutów Badawczych (str. 16)

  Załącznik: Biuletyn Rady Głównej Instytutów Badawczych – wrzesień 2017

  Żegnamy śp. Alicję Skotnicką – byłą Dyrektor Biura Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych

  Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 17 września 2017 r. zmarła mgr Alicja Skotnicka – Kierownik Działu Informacji i Promocji Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. W latach 1998-2007 była Dyrektorem Biura Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych oraz członkiem władz Regionalnej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko–Dąbrowskiego.

  Więcej…

  8. Europejskie Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych

  Instytut Lotnictwa zaprasza do udziału w 8. Europejskim Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych, które odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2017 r. w Warszawie. Jest to jedyne w Europie spotkanie teoretyków i praktyków zajmujących się marketingiem nauki i badań naukowych.

  Więcej…

  NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017

  Zarząd Targów Warszawskich S.A. zaprasza na XV Międzynarodową Konferencję i Wystawę NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017. Wydarzenia, którym patronuje Rada Główna Instytutów Badawczych odbędą się 20 września br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport.

  Więcej…

  Instytut Farmaceutyczny współkoordynatorem międzynarodowego projektu ORBIS w programie RISE - Horizon 2020

  Projekt grantowy ORBIS (Open Research Biopharmaceutical Internship Support) otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej w konkursie Research and Innovation Staff Exchange w ramach Działania Marii Skłodowskiej-Curie Programu Ramowego Horyzont 2020 (H2020-MSCA-RISE-2017).

  Więcej…

  Zaproszenie na II Forum Inteligentnego Rozwoju

  Zapraszamy do udziału w II Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbędzie się w dniach 23-24 października 2017 r. w Rzeszowie-Jasionce. Rada Główna Instytutów Badawczych objęła to wydarzenie patronatem honorowym.

  Więcej…

  Ostatnie pożegnanie dr. Tomasza Kośmidra, Prezesa Fundacji „Technology Partners”

  Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 29 lipca 2017 r. zmarł nagle dr Tomasz Kośmider – Prezes Fundacji „Technology Partners”. Liczne instytuty badawcze miały okazję współpracować z Panem Prezesem przy realizacji oraz komercjalizacji projektów badawczych.
  Nekrolog „Technology Partners”

  Ruszyła IX edycja konkursu „Innowator Mazowsza”

  Zapraszamy młodych doktorantów z naszych instytutów badawczych do wzięcia udziału w konkursie „Innowator Mazowsza”. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów promujących nowatorskie rozwiązania w nauce i biznesie na Mazowszu. Jego ideą jest promowanie kultury kreatywności i ducha przedsiębiorczości.

  Więcej…

  WIM ma nowy Zakład Radioterapii i zmodernizowaną Klinikę Onkologii

  18 lipca br. w Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto nową, największą w historii szpitala inwestycję – Zakład Radioterapii oraz zmodernizowaną Klinikę Onkologii WIM.

  Więcej…

  Uczestnictwo IChTJ w Jubileuszowej Sesji Naukowej Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. M. Skłodowskiej-Curie

  W dniu 29 czerwca 2017 r. w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Sesja Naukowa Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie (PTBR) pt. Promieniowanie w nauce, technologii, medycynie i środowisku naturalnym, zorganizowana przez Zarząd Główny i Prezesów Oddziałów PTBR z okazji 50-lecia istnienia Towarzystwa oraz 150 rocznicy urodzin jego patronki. Eleganckie sale Pałacu Staszica gościły ponad 100 naukowców oraz nestorów nauki: chemików, biologów, fizyków, lekarzy.

  Więcej…

  Instytut Transportu Samochodowego ma już 65 lat

  W dniu 4 lipca br. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej, które było poświęcone Jubileuszowi 65-lecia ITS.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z  uroczystości oraz filmu ukazującego różnorodną działalność Instytutu Transportu Samochodowego: http://its.home.pl/cms/domena_its2/10158,pl,65-lat-Instytutu-Transportu-Samochodowego.html

  IChTJ organizatorem Letniej Szkoły w ramach projektu ARIES

  W dniach 19-23 czerwca br. w Warszawie, w ramach projektu ARIES, współfinansowanego w ramach programu Horyzont 2020, odbyła się Letnia Szkoła Advanced application of electron beam accelerators zorganizowana przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

  Więcej…

  Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Laboratorium Badań Chemicznych ICiMB

  W dniu 26 czerwca 2017 r. w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Badań Chemicznych. W uroczystości wziął udział  Wicepremier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi.

  Więcej…

  Wywiad z Przewodniczącym RGIB w „Polska The Times”

  Na łamach „Polska The Times” opublikowano wywiad z prof. Leszkiem Rafalskim – Przewodniczącym RGIB pt. „Narodowy Instytut Technologiczny to zagrożenie czy korzyść dla Polski?”.

  link do artykułu: Polska The Times

  O Instytucie Kolejnictwa w RDC

  Dr inż. Andrzej Żurkowski – dyrektor Instytutu Kolejnictwa oraz dr Renata Barcikowska – rzecznik prasowy IK byli gośćmi  audycji „Moto Eter” w Radiu Dla Ciebie.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, w którym poruszone są zagadnienia dotyczące działalności badawczej Instytutu Kolejnictwa, nowoczesnych rozwiązań w transporcie szynowym oraz Kolei Dużych Prędkości.

  Więcej…

  IChTJ podczas Pikniku Naukowego 2017

  3 czerwca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 21 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Ziemia”, przyciągnęło mnóstwo zwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z różnorodną ofertą zaprezentowaną na ponad 200 stanowiskach.

  Więcej…

  XXVI Forum Elektorów Instytutów Badawczych

  W dniach 5-6 czerwca 2017 r. w warszawskim hotelu „Novotel” odbyło się XXVI Forum Elektorów Instytutów Badawczych.  W obradach uczestniczyło 120 przedstawicieli instytutów badawczych.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, maj 2017

  Biuletyn Informacyjny RGIB, maj 2017
  W numerze:


  – Zachowanie osobowości prawnej instytutów badawczych jest nieodzowne (str. 1–2)
  – Negatywne skutki nowelizacji ustawy o instytutach badawczych (str. 3)
  – Czy konieczne jest powołanie NIT? (str. 3)
  – 65 lat badań dla transportu kolejowego (str. 4–6)
  – Metal bez nas jest tylko metalem, 90 lat IMP (str. 7–9)
  – Cywilne instytuty badawcze wspierają bezpieczeństwo Polski (str. 10–11)
  – Drogocenni inżynierowie w instytutach badawczych (str. 11)
  – Powstał polski akcelerator do walki z nowotworami (str. 12)

  Załącznik: Biuletyn Rady Głównej Instytutów Badawczych – maj 2017

  „Gazeta Polska codziennie” o debacie pt. „NIT – zagrożenie czy korzyść dla Polski?” zorganizowanej przez RGIB

  Na łamach „Gazety Polskiej codziennie” ukazał się artykuł pt. Naukowcy przeciw monopolizacji badań.  Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu

  Problematyka bezpieczeństwa narodowego w działalności instytutów badawczych

  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu (w 2 częściach) pt. „Cywilne instytuty badawcze wspierają bezpieczeństwo Polski”. Film przedstawia prace badawcze na rzecz obronności i bezpieczeństwa wykonywane w cywilnych instytutach badawczych. Problematyka ta jest wielowątkowa, prace często interdyscyplinarne, wdrożenia realizowane wspólnie z przedsiębiorstwami  - również zbrojeniowymi.

   

   

  Cztery nowe projekty uzyskane przez IChTJ w ramach H2020

  W maju br. w Genewie odbyło się otwarcie projektu ARIES – Accelerator Research and Innovation for European Science and Society, w którym udział bierze Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. W tym samym miesiącu IChTJ podpisał także umowy rozpoczynające realizację 3 innych projektów H2020, RIA, EURATOM fission: CHANCE Characterization of conditioned nuclear waste for its safe disposal in Europe, GENIORS GEN IV Integrated Oxide fuels recycling strategies, TeaM Cables European tools and Methodologies for an efficient ageing management of nuclear power plant Cables. Projekty będą realizowane w latach 2017-2021.

  Więcej…

  Konferencja nt. otwartego dostępu

  Dnia 19 maja 2017 r. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się konferencja pt. Polityka otwartego dostępu do publikacji i badań naukowych w instytutach badawczych. Organizatorem wydarzenia była Rada Główna Instytutów Badawczych przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Więcej…

  IOP zaprasza na seminarium „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”

  Instytut Obróbki Plastycznej oraz współorganizatorzy – P.P.U.H Intermech Sp. z o.o. i Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. zapraszają do udziału w Seminarium Obróbki Plastycznej pt. „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”. Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca 2017, w godz. 9.30–14.00, podczas Targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2017 (pawilon 15,  stanowisko 1A).

  Więcej…

  NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017

  Zarząd Targów Warszawskich S.A. zaprasza na XV Międzynarodową Konferencję i Wystawę NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017. Wydarzenia odbędą się 20 września br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport.

  Więcej…

  Nagrody i wyróżnienia dla instytutów badawczych w Barcelonie

  6 maja br. zakończyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA BARCELONA 2017. Patronat Honorowy nad polskim pawilonem wystawienniczym objęła Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Trzecie posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych IX kadencji

  8 maja br. odbyło się posiedzenie RGIB. Gospodarzem spotkania był Centralny Instytut Ochrony Pracy-PIB.
  Porządek obrad:

  Więcej…

  Naukowcy z IChTJ na międzynarodowej konferencji w Wiedniu

  W dniach 24-28 kwietnia br. w Wiedniu odbyła się, zorganizowana po raz pierwszy przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), konferencja – International Conference on Application of  Radiation Science and  Technology (ICARST). Dotyczyła ona rozwoju chemii radiacyjnej i jej zastosowań oraz radiochemii w zakresie wykorzystania radioznaczników.

  Więcej…

  II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej

  W dniu 25 kwietnia br. odbyło się II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej zorganizowane przez Ministerstwo Energii. Głównym celem wydarzenia było wypracowanie rekomendacji dla strategii kształcenia kadr na potrzeby energetyki jądrowej.

  Więcej…

  Zaproszenie na konferencję „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”

  Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza na konferencję Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?, która odbędzie się 17 maja br. w Warszawie. Wydarzenie objęte jest patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Patentowego RP.

  Więcej…

  Akcelerator cząstek lasera European XFEL uruchomiony – NCBJ współudziałowcem przedsięwzięcia

  W ośrodku badawczym w Hamburgu zakończono prace nad akceleratorem zasilającym laser European XFEL. W jego budowie brali udział m.in. naukowcy i technicy z Polski, a Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)  jest współudziałowcem przedsięwzięcia.

  Więcej…

  Konferencja Nowoczesne rozwiązania w programie Rozwój Innowacji Drogowych

  Instytut Badawczy Dróg i Mostów zaprasza do udziału w konferencji Nowoczesne rozwiązania w programie Rozwój Innowacji Drogowych, która odbędzie się w Kielcach w dniach 9-10 maja 2017.

  Więcej…

  Zaproszenie do udziału w konkursie TECHNICUS

  Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, jako organizator i patron przedsięwzięcia, zaprasza do udziału w Konkursie „Technicus” na najlepszą książkę techniczną oraz na najlepszy poradnik techniczny.

  Więcej…

  Cywilne instytuty badawcze wspierają bezpieczeństwo Polski

  Rada Główna Instytutów Badawczych zorganizowała konferencję pod honorowym patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego pt. Cywilne instytuty badawcze wspierają bezpieczeństwo Polski.

  Więcej…

  NUMERUS PRIMUS INTER PARES

  Towarzystwo Kultury Technicznej zaprasza do udziału w konkursie „NUMERUS PRIMUS INTER  PARES”. Jego celem jest wyłonienie najlepszego w 2016 r. czasopisma technicznego, popularnonaukowego oraz specjalistycznego pod względem upowszechniania wiedzy i kultury technicznej.

  Więcej…

  Konferencja Naukowa IPOEX 2017

  Instytut Przemysłu Organicznego zaprasza do udziału w XIV edycji Konferencji Naukowej IPOEX 2017 pt. „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”, która odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2017 r. w Ustroniu.
  Szczegółowe informacje na stronie:  http://www.konferencja.ipo.waw.pl/

  Nagroda Grand Prix dla prof. Jadwigi Sójki-Ledakowicz

  9 marca br. podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki ósmej edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku. W gronie nagrodzonych znalazła się prof. dr hab. inż. Jadwiga Sójka-Ledakowicz – Dyrektor Instytutu Włókiennictwa, która otrzymała nagrodę specjalną za wybitne dokonania w sferze łączenia biznesu z nauką.

  Więcej…

  Konferencja poświęcona bezpieczeństwu pasażerów w transporcie drogowym

  Rada Główna Instytutów Badawczych objęła patronatem merytorycznym konferencję pt. Bezpieczeństwo pasażerów w transporcie zbiorowym ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i osób niepełnosprawnych.

  Więcej…

  Złoci inżynierowie wybrani

  Podsumowanie 23. edycji plebiscytu „Przeglądu Technicznego” o tytuł „Złotego Inżyniera” oraz wręczenie laureatom statuetek i dyplomów odbyło się  27 lutego br. w Warszawskim Domu Technika NOT.

  Więcej…

  Naukowcy z NCBJ koordynują europejsko-amerykańską współpracę przy rozwoju technologii jądrowych

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest koordynatorem prac badawczo-rozwojowych reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) prowadzonych w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy „GEMINI+”. To jeden z pięciu zwycięskich projektów instytutu ze Świerku w najnowszym konkursie EURATOM.

  Więcej…

  Rusza konkurs „Rozwój i optymalizacja procesów w biotechnologii medycznej”

  Naukowa Fundacja Polpharmy otwiera XVI edycję konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Fundacji, pt.: Rozwój i optymalizacja procesów w biotechnologii medycznej.

  Więcej…

  NCBJ zawarło porozumienie z X-energy

  Podczas wizyty delegacji Ministerstwa Energii w USA, Narodowe Centrum Badań Jądrowych zawarło porozumienie z firmą X-energy. To kolejny ważny partner dla realizacji polskich planów rozwoju technologii jądrowych. Naukowcy zabiegają o to, by pierwszy doświadczalny reaktor wysokotemperaturowy (HTR) powstał w instytucie w Otwocku-Świerku.

  Więcej…

  Instytut Techniki Budowlanej zaprasza na konferencję poświęconą budownictwu

  Instytut Techniki Budowlanej jest współorganizatorem 63. Konferencji Naukowej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Tematyka wydarzenia obejmuje zagadnienia dotyczące    innowacyjnych wyzwań techniki budowlanej oraz problemów naukowych budownictwa. Konferencja odbędzie się w Krynicy Zdroju w dniach 17-22.09.2017 r.

  Więcej…

  Porozumienie instytutów badawczych resortu środowiska

  26 stycznia br. pięć instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Środowiska zawarło porozumienie o współpracy. Porozumienie podpisały: Instytut Badawczy Leśnictwa, Instytut Ochrony Środowiska-PIB, Państwowy Instytut Geologiczny-PIB, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB.

  Więcej…

  Ruszyła rejestracja na Targi EuroLab i CrimeLab 2017

  Już wkrótce, w dniach 29 – 31 marca br., w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbędą się Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Wydarzeniom, które z sukcesem łączą świat nauki i przemysłu patronuje Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Archimedes 2017

  Rada Główna patronuje polskiej ekspozycji na XX Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków Innowacyjnych Technologii. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16 – 19 maja 2017 r. w Moskwie.

  W celu uzyskania dodatkowych informacji o udziale w ekspozycji prosimy o kontakt z Agencją Promocyjną INVENTOR Sp. z o.o.: e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel.: 22 3927817; 600 921 999.


  Załącznik: broszura informacyjna

  Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji współtworzy rehabilitacyjne gry wideo dla seniorów

  Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie wraz z Polsko-Japońską Szkołą Technik Komputerowych i firmą VoxTrac będą pracować nad przygotowaniem komputerowej gry rehabilitacyjnej dla seniorów. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach konkursu „GameInn” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  Więcej…

  Jubileuszowe Targi INTARG 2017

  RGIB patronuje 10. edycji Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG,  które odbędą się w dniach 22-23 czerwca 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
  Wszystkich zainteresowanych udziałem w targach prosimy o kontakt z p. Anetą Manista: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. +48 32 355 38 00. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne na stronie www.intarg.haller.pl

  Załącznik: broszura informacyjna

  Biuletyn Informacyjny RGIB, grudzień 2016

  Biuletyn Informacyjny RGIB, grudzień 2016
  W numerze:


  – NIT czy SIB, a może kompilacja? Rozmowa z prof. Leszkiem Rafalskim – Przewodniczącym RGIB (str. 1–2)
  – Horyzont 2020 szansą polskich innowacji w UE (str. 3–4)
  – 70 lat Instytutu Odlewnictwa (str. 5–7)
  – Jubileusz 65-lecia Instytutu Ochrony Roślin – PIB (str. 8–10)
  – 40 lat IFPiLM – badania dla energetyki przyszłości (str. 11–12)
  – Sukces instytutów badawczych w XIX edycji Konkursu PPP (str. 13)
  – Naukowcy z instytutów badawczych Innowatorami Mazowsza! (str. 14)
  – Polski System Kontroli Cargo wszedł na rynek (str. 14–15)
  – NASK o cyberbezpieczeństwie podczas II Forum Bezpieczeństwa Sieci Technologicznych (str.15)
  – EMAG wyróżniony Perłą Innowacji

  Załącznik: Biuletyn Rady Głównej Instytutów Badawczych – grudzień 2016

  MIR – PIB kolejnym instytutem badawczym z logo HR Excellence in Research

  16 grudnia 2016 r. Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy otrzymał logo HR Excellence in Research – znak jakości nadawany przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażają zasady tworzenia przyjaznych warunków pracy i rozwoju kariery naukowej oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych.

  Więcej…

  Współpraca IK i NCBJ – badania jakości wytopów stali na potrzeby przemysłu kolejowego

  Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) we współpracy z Instytutem Kolejnictwa (IK) wykonują kompleksową ocenę jakości i bezpieczeństwa szyn kolejowych. Ścisła współpraca obu instytucji w zakresie badań materiałowych zaowocowała wytworzeniem unikalnych w skali kraju kompetencji.

  Więcej…

  Instytut Chemii Przemysłowej z prestiżowym Logo HR

  16 grudnia br. Komisja Europejska przekazała decyzję o przyznaniu Instytutowi Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego Logo HR Excellence in Research. Przyznane wyróżnienie świadczy o tym, że Instytut stwarza stymulujące i sprzyjające środowisko pracy dla naukowców.

  Więcej…

  12. Międzynarodowa Konferencja LOWRAD Warsaw 2016 w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) był współorganizatorem – ważnej dla rozwoju medycyny nuklearnej i wdrażania  „Programu polskiej energetyki jądrowej” – konferencji pod hasłem Wpływ działania niskich dawek promieniowania jonizującego na zdrowie i biotopy.

  Więcej…

  Trójwymiarowa mapa Wszechświata sprzed 7 mld lat powstała przy udziale naukowców z NCBJ

  Międzynarodowy zespół astronomów VIPERS (VIMOS Public Extragalactic Redshift Survey, pol. Publiczny Pozagalaktyczny Przegląd Przesunięć ku Czerwieni zrobiony multispektrografem VIMOS), w którego skład wchodzą polscy naukowcy zaprezentował największą trójwymiarową mapę Wszechświata sprzed 7 mld lat oraz udostępnił dane niezbędne do jej stworzenia.

  Więcej…

  Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – sukces naukowców z IMP

  9 grudnia 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za 2016 rok.

  Więcej…

  NCBJ, wraz z partnerami z Holandii, prowadzi badania nad bezpieczeństwem elektrowni jądrowych

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) we współpracy z Nuclear Research and Consultancy Group (NRG) rozpoczyna badania nad bezpieczeństwem współczesnych elektrowni jądrowych. Naukowcy przeanalizują m.in. wrażliwość zbiorników reaktorów jądrowych na nagłe zmiany temperatury. Prace potrwają 3 lata, w tym przez rok będą wykonywane same obliczenia numeryczne wykorzystujące 5000 rdzeni polskiego superkomputera – klastra Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ).

  Więcej…

  IChTJ współorganizatorem warsztatów nt. wykorzystania technik akceleratorowych

  W dniach 8-9 grudnia 2016 r. w Warszawie odbyły się międzynarodowe warsztaty pod nazwą „Low energy electron beams for industrial and environmental applications” organizowane w ramach projektu EuCARD2, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach 7PR. Celem programu jest integracja działań na rzecz badań i rozwoju technologii akceleratorów cząstek.

  Więcej…

  PPP Sukces instytutów badawczych w XIX edycji Konkursu PPP

  PPP Autorzy najbardziej innowacyjnych polskich rozwiązań odebrali statuetki Polskiego Produktu Przyszłości. Uroczysta gala Konkursu, która odbyła się 30 listopada br. w Warszawie, to zwieńczenie – dziewiętnastej już – edycji Konkursu.

  Więcej…

  Naukowcy z instytutów badawczych Innowatorami Mazowsza!

  1

  Już po raz ósmy młodzi naukowcy i przedsiębiorcy mieli możliwość pochwalenia się swoim innowacyjnym potencjałem. 28 listopada 2016 r. w Centrum Kreatywności Targowa przyznano tytuł „Innowatora Mazowsza”. Samorząd Województwa Mazowieckiego docenił młodych naukowców i przedsiębiorców, którzy starają się zmieniać oblicze mazowieckiej gospodarki.

  Więcej…

  Relacja filmowa z debaty "Czy Polska ma realną szansę komercjalizować na dużą skalę wyniki prac badawczych w Unii Europejskiej?

  Relacja filmowa z konferencji "HORYZONT 2020 SZANSĄ POLSKICH INNOWACJI W UE"

  Być godnym "Tytanowych skrzydeł". Wywiad z Przewodniczącym RGIB oraz Dyrektorami trzech instytutów badawczych

  65. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2016”

  brussels innova

  Zakończyły się 65. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2016” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Pawilon Polski Honorowym Patronatem objęli: JE Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski, Rada Główna Instytutów Badawczych oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.

  Więcej…

  Trzy instytuty badawcze zdobyły „Tytanowe Skrzydła” Warsaw Industry Week

  W dniach 7-9 listopada br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week. Podczas targów ok. pięciuset wystawców, w tym siedem instytutów badawczych, zaprezentowało najnowsze rozwiązania technologiczne. Bogatą ofertę wystawienniczą uzupełniały konferencje i seminaria.

  Więcej…

  Fotoreportaż z konferencji "Horyzont 2020 szansą polskich innowacji w UE" oraz debaty "Czy Polska ma realne szanse komercjalizować na dużą skalę wyniki prac badawczych w UE?"

  Horyzont 2020 szansą polskich innowacji w UE

  Rada Główna Instytutów Badawczych, przy współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE, zorganizowała konferencję pt. Horyzont 2020 szansą polskich innowacji w UE. Konferencja, objęta honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju, odbyła się 7 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

  Więcej…

  Medal Prymasowski dla prof. Henryka Skarżyńskiego

  11 listopada 2016 r. Jego Eminencja ks. abp Wojciech Polak Prymas Polski gościł w Warszawie, by przewodniczyć Mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Po uroczystościach w Świątyni przybył do Domu Arcybiskupów Warszawskich, aby uroczyście wręczyć prof. Henrykowi Skarżyńskiemu Medal Prymasowski Zasłużony dla Kościoła i Narodu.

  Więcej…

  Perła Innowacji dla EMAG-u

  XIV Gala Pereł Polskiej Gospodarki odbyła się 28 października br. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Kolejny już raz przyznano także Perły Innowacji – nagrodę promującą i upowszechniającą innowacyjne działania na rzecz gospodarki i społeczeństwa. Otrzymują ją najlepsi za talent, kreatywność, pasję badawczą, bez których nie byłoby nowatorskich technologii, wynalazków i rozwiązań.

  Więcej…

  Status PIB: przywilej czy kara?

  Na łamach „Przeglądu Technicznego” ukazała się wypowiedź  Przewodniczącego RGIB prof. Leszka Rafalskiego na temat znowelizowanej ustawy o instytutach badawczych regulującej procedurę powoływania i odwoływania dyrektorów państwowych instytutów badawczych.

  Zapraszamy do lektury artykułu pod tytułem „Status PIB: przywilej czy kara?”

  Nominacja prof. Andrzeja G. Chmielewskiego – Dyrektora IChTJ na honorowego profesora Uniwersytetu im. S. Torghyrova w Pavlodar


  W dniu 1 listopada br. na Państwowym Uniwersytecie im. S. Torghyrova w Pavlodar (Kazachstan) odbyła się uroczystość wręczenia prof. Andrzejowi G. Chmielewskiemu –Dyrektorowi Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, nominacji na profesora honorowego tej uczelni.

  Więcej…

  Innowacyjne urządzenie z NCBJ pomoże w walce z przemytem

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało ze spółką PID Polska umowę dotyczącą komercjalizacji Polskiego Systemu Kontroli Cargo „CANIS”. To milowy krok we wprowadzaniu na rynek unikatowej technologii opracowanej przez polskich naukowców. 

  Więcej…

  Drugie posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych IX kadencji


  25 października br. odbyło się posiedzenie RGIB. Gospodarzem spotkania był Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

  Więcej…

  Inauguracja roku naukowego 2016/2017 w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. Eleonory Reicher

   

  26 października 2016 r. w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji  odbyła się oficjalna inauguracja nowego roku naukowego. Przy tej okazji zaproszono wielu prominentnych gości, podsumowano dotychczasowe osiągnięcia pracowników naukowych Instytutu, zapowiedziano nowe projekty badawcze i wyróżniono najaktywniejszych naukowców oraz zasłużonych partnerów.

  Więcej…

  Forum Inteligentnego Rozwoju zakończone

  Rada Główna patronowała Forum Inteligentnego Rozwoju, które zakończyło się 21 października br. w Rzeszowie. W czasie dwudniowego wydarzenia odbyły się debaty, branżowe panele dyskusyjne i prezentacje poświęcone aktualnym wyzwaniom stojącym przed polską nauką i gospodarką w odniesieniu do polityki UE.

  Więcej…

  Prezentacje prelegentów XVI Konferencji Dyrektorów Instytutów Badawczych Ministerstwa Rozwoju

  Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami prelegentów wygłoszonymi podczas XVI Konferencji Dyrektorów Instytutów Badawczych Ministerstwa Rozwoju. Konferencja odbyła się 17 października br. w krakowskim hotelu  Qubus.

  Prezentacje dostępne są w pod linkiem: Prezentacje prelegentów

  Prezentacje prelegentów XVI Konferencji Dyrektorów Instytutów Badawczych Ministerstwa Rozwoju

  Nowi profesorowie w instytutach badawczych

  Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP, źródło: www.prezydent.pl)

  27 września br. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.
  Do grona profesorskiego dołączyli naukowcy z instytutów badawczych:

  Więcej…

  IFPS laureatem nagrody Business Premium

  26 września br. magazyn Bloomberg Businessweek Polska przyznał nagrody Business Premium 2016 za usługi wyróżniające się jakością, nowoczesnością i dopasowaniem do potrzeb rynkowych. W gronie laureatów znalazł się Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) za 10 lat telemedycznej opieki nad pacjentami z rożnymi implantami słuchowymi.

  Więcej…

  Promieniowanie jonizujące w przetwórstwie materiałów – II cykl programu koordynowanego przez IChTJ

  W ramach projektu Erasmus + KA203 zatytułowanego Wspólny innowacyjny program szkolenia/nauczania mający na celu rozwój i transfer wiedzy na temat zastosowania promieniowania jonizującego w przetwórstwie materiałów odbyła się pierwsza, dwutygodniowa część II cyklu programu intensywnego szkolenia pt. „Zastosowania promieniowania jonizującego w przetwórstwie materiałów”.

  Więcej…

  Wywiad z dr. Andrzejem Kruegerem – Dyrektorem ICSO „Blachownia”

   

  Okazją do rozmowy redaktor Anny Rogalińskiej z dr. Andrzejem Kruegerem – Dyrektorem Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, Wiceprzewodniczącym RGIB była XIV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa NAFTA – GAZ – CHEMIA 2016. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, w którym poruszone są zagadnienia dotyczące innowacyjnej chemii oraz perspektyw rozwoju branży chemicznej w kontekście Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rozmowa ukazała się na portalu ViaExpert.

  NCBJ uczestniczy w badaniach kosmicznych wybuchów

  Aparatura opracowana i wyprodukowana przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przyczyni się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych wybuchów we Wszechświecie. Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na chińskiej stacji kosmicznej „Tiangong-2” (TG-2), będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.

  Więcej…

  Park Technologiczny „Żerań” w IChTJ

  W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej powstał Park Technologiczny „Żerań”, którego ideą jest stworzenie optymalnych warunków do wdrażania nowych inicjatyw, usług i produktów.

  Więcej…

  IChTJ w czołówce najlepszych jednostek naukowych

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) doceniając osiągnięcia Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w dziedzinie badań jądrowych, przedłużyła nominację IChTJ pełniącego rolę Collaborating Centre of International Atomic Energy Agency.

  Więcej…

  Zmarł mgr inż. Roman Czajkowski, wieloletni Dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych

  Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 5 września odszedł od nas mgr inż. Roman Czajkowski, wieloletni Dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych, związany z nim od 1973 roku.

  Dyrektor Czajkowski wniósł istotny wkład w rozwój polskiego przemysłu informatycznego. Był długoletnim aktywnym uczestnikiem prac Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się dn. 14 września 2016 r. (środa) o godz. 12:30 na Cmentarzu Północnym w Warszawie – Dom Pogrzebowy, sala B.

  Wysokie odznaczenie Republiki Francuskiej dla prof. Andrzeja G. Chmielewskiego – Dyrektora IChTJ

  Prof. Andrzej G. Chmielewski – Dyrektor IChTJ odebrał z rąk Ambasadora Francji w Polsce, Jego Ekscelencji Pierre Buhler'a wysokie odznaczenie RF – komandorię Palm Akademickich. L'Ordre des Palmes Académiques jest najstarszym francuskim odznaczeniem cywilnym.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, wrzesień 2016

  Biuletyn Informacyjny RGIB, wrzesień 2016
  W numerze:
  – Apel do Rządu (str. 1)
  – Forum Sprawozdawczo-Wyborcze Elektorów Instytutów Badawczych (str. 2–11)
  – Uchwała XXV Forum Sprawozdawczo-Wyborczego Elektorów Instytutów Badawczych (str. 12)
  – Pierwsze posiedzenie nowej Rady Głównej Instytutów Badawczych (str. 13)
  – Prezydium IX Kadencji RGIB (str. 14)
  – Skład Rady Głównej Instytutów Badawczych – IX Kadencja (2016-2019) (str. 15)
  – Tworzenie NITu – koncepcja do kitu! (str. 16)

  Załącznik: Biuletyn Rady Głównej Instytutów Badawczych – wrzesień 2016

  Instytut Przemysłu Skórzanego zaprasza na konferencje

  Instytut Przemysłu Skórzanego  jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń w Łodzi:
  – konferencji międzynarodowej – „2ND INTERNATIONAL CONFERENCE – SCIENCE FOR BUSINESS: INNOVATION FOR TEXTILES, POLYMERS AND LEATHER", która odbędzie się 21 października 2016 r.
         oraz
  – konferencji upowszechniającej rezultaty pracy intelektualnej projektu Erasmus Plus „SHOES MADE IN EU: THE EUROPEAN SHOEMAKER", która odbędzie się w dniach 21-22 października 2016 r.

  Więcej…

  O innowacyjności i współpracy nauka-biznes w „Panoramie”

  TVP2 poświeciła krótki reportaż nowej ustawie o innowacyjności, a temat współpracy nauka-biznes zilustrowano przykładem Głównego Instytutu Górnictwa.
  Fragment „Panoramy” TVP2

  Zmniejszanie różnic między badaniami a innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie efektywności wykorzystania zasobów surowcowych

  Instytut Technologii Drewna informuje o zakończeniu projektu „Zmniejszanie różnic między badaniami a innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie efektywności wykorzystania zasobów surowcowych" („Bridging Gaps between R2I in REsource Efficiency and RAw Materials" (RERAM)). Program współfinansowany był ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

  Więcej…

  Pierwsze posiedzenie RGIB IX kadencji


  15 lipca 2016 r. w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów odbyło się I posiedzenie w IX kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Z ciszy do świata muzyki – Festiwal „Ślimakowe Rytmy”

  Uroczystym Koncertem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy". Organizatorem Festiwalu było Światowe Centrum Słuchu Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przy wsparciu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Instytutu Narządu Zmysłów.

  Więcej…

  Instytut Włókiennictwa z logo HR


   

  Komisja Europejska przyznała Instytutowi Włókiennictwa Human Resources Excellence in Research,  potwierdzając tym samym, że Instytut stwarza stymulujące i przyjazne środowisko pracy dla naukowców oraz zapewnia im stabilne warunki pracy i rozwoju zawodowego. Jest to drugi instytut badawczy podległy Ministerstwu Rozwoju, który otrzymał to prestiżowe logo. Instytut Włókiennictwa dołączył do grona 29 polskich instytucji naukowo-badawczych i akademickich docenionych tym znakiem.
   

  Warszawa zabezpieczona przed radioaktywną „kranówką”

  Naukowcy zakończyli prace nad innowacyjnym systemem pomiaru potencjalnych skażeń radioaktywnych w stołecznych wodociągach. Ciągłość kontroli i szybkość działania to niewątpliwe jego atuty. Jeden z elementów systemu opracowano w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Warszawa, jaki pierwsza na świecie, korzysta z tego najnowszego rozwiązania ochrony ludności cywilnej.

  Więcej…

  NASK zabezpiecza cyberprzestrzeń Polski

  Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber) – instytucja, która będzie odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo w Polsce, rozpoczęło pracę. Centrum funkcjonuje w strukturze Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) i będzie działać w trybie całodobowym przez 365 dni w roku.

  Więcej…

  Piknik Naukowo-Przemysłowy Centrum POLINTEGRA

  30 czerwca  br.  w siedzibie firmy Tymbark MWS Sp. z o.o. Sp. K. w Olsztynku odbył się Piknik Naukowo-Przemysłowy Ponadregionalnego Centrum Naukowo-Przemysłowego POLINTEGRA.

  Więcej…

  Zmarł prof. Grzegorz Spychalski

  Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 23 czerwca 2016 zmarł  prof. dr hab. Grzegorz Spychalski - Dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.
  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 lipca  br. o godz. 14.30 w Szczecinie w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego.

  Więcej…

  Debata „Instytuty badawcze dzisiaj i jutro”


  W drugim dniu Forum Sprawozdawczo-Wyborczego – 21 czerwca br. – odbyła się debata pt. „Instytuty badawcze dzisiaj i jutro”.  Na temat przyszłych kierunków działań, perspektyw rozwoju i strategii na najbliższe lata dyskutowali przedstawiciele poszczególnych grup instytutów: technicznych, przyrodniczych i rolniczych oraz medycznych reprezentowani przez dr. Andrzej Kruegera – Dyrektora Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, prof. Ryszarda Hołownickiego z Instytutu Ogrodnictwa oraz prof. Henryka Skarżyńskiego – Dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

  Więcej…

  Prof. Leszek Rafalski wybrany Przewodniczącym Rady Głównej IX kadencji


  20 czerwca br. zgromadzeni na Forum Elektorzy wybrali Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych, którym został prof. Leszek Rafalski - Dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. W tajnym głosowaniu prof. L. Rafalski otrzymał 94,8% głosów.

  Więcej…

  XXV Forum Sprawozdawczo-Wyborcze Instytutów Badawczych


  W dniach 20–21 czerwca 2016 r. w warszawskim hotelu „Novotel” odbyło  się XXV Forum Sprawozdawczo-Wyborcze Instytutów Badawczych.  W obradach uczestniczyło 137 elektorów wybranych przez rady naukowe instytutów badawczych.

  Więcej…

  Dyrektor IW laureatką tytułu „Lider Innowacji 2016”

  Podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG dr hab. inż. Jadwiga Sójka-Ledakowicz, prof. nadzw. – Dyrektor Instytutu Włókiennictwa otrzymała tytuł „Lidera Innowacji 2016”. Nagrodę została przyznana w kategorii Osobowość za entuzjazm połączony z rozwagą doświadczonego naukowca, za radość tworzenia inspirującą kolejne pokolenia wynalazców, za promocję nauki polskiej i wynalazczości w kraju i zagranicą. Targi odbyły się w dniach 14-15 czerwca br. w Katowicach.

  Więcej…

  Rozmowa z prof. Leszkiem Rafalskim


  Na temat komercjalizacji nauki z Przewodniczącym RGIB rozmawiał redaktor Marek Bielski. Artykuł został opublikowany na łamach „Przeglądu Technicznego”.
  Zapraszamy do przeczytania artykułu.

  Pierwsze w Polsce laboratorium druku 3D w NCBJ

  W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) funkcjonuje już laboratorium druku 3D. Wyposażone jest m.in. w pierwszą tej klasy w Polsce drukarkę trójwymiarową, umożliwiającą tworzenie elementów w metalach, w tym: stali, brązie, złocie, srebrze, aluminium oraz stopach tytanu.

  Więcej…

  Przedstawiciel NASK Wiceprzewodniczącym Rady Zarządzającej ENISA

  8 czerwca br. Krzysztof Silicki z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) został wybrany na Wiceprzewodniczącego Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).

  Więcej…

  Przedwyborcze posiedzenie Prezydium RGIB

  W dniu 8 czerwca br. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Głównej Instytutów Badawczych. Celem posiedzenia było, m.in., uzgodnienie liczby mandatów wyborczych w poszczególnych grupach instytutów w związku ze zbliżającym się XXV Forum Sprawozdawczo-Wyborczym Instytutów Badawczych. Prezydium uchwaliło następujący podział mandatów w wyborach do Rady Głównej: instytuty techniczne – 20, instytuty przyrodnicze i rolnicze – 6, instytuty medyczne – 4, instytuty ekonomiczne i humanistyczne – 1.

  Prof. Jerzy J. Sobczak uhonorowany wyróżnieniem „TIBI POLONIA PER SCIENTIAM”

  3 czerwca 2016 r., podczas obchodów Jubileuszu 70-lecia Instytutu Odlewnictwa w Krakowie, Dyrektor Instytutu prof. dr hab. inż. Jerzy J. Sobczak otrzymał Honorowe Wyróżnienie Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk „TIBI POLONIA PER SCIENTIAM”, które zostało przyznane za „ogromny, osobisty wkład w rozwój polskiego odlewnictwa, za umiejętne połączenie i wykorzystanie wiedzy i praktyki przemysłowej, za otwarty, humanistyczny umysł daleko wykraczający poza metalurgię i inżynierię materiałową, za wieloletnią współpracę i życzliwość”.

  Więcej…

  O nowoczesnych technologiach medycznych i ich wpływie na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia – debata w Senacie PR

  „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia” to temat konferencji, która odbyła się w Senacie 7 czerwca 2016 roku z inicjatywy Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz prof. Henryk Skarżyńskiego Przewodniczącego Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych oraz dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W konferencji tej wzięli udział politycy, wybitni polscy lekarze oraz dziennikarze. Debatę otworzył Waldemar Kraska, Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, a jej moderatorami byli: prof. Henryk Skarżyński oraz red. Mariusz Gujski.

  Więcej…

  Nagrody Kryształowej Brukselki 2016

  W czwartek 2 czerwca br. odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Kryształowej Brukselki. Nagroda przyznawana jest najlepszym polskim naukowcom i przedsiębiorcom za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. W tym roku nagrodzono uczestników trwającego obecnie największego w historii UE programu ramowego „Horyzont 2020”. Wśród laureatów znaleźli się: Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, firmy Synektik S.A. i KGHM Polska Miedź S.A. oraz prof. Mikołaj Bojańczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Więcej…

  Przedstawiciele instytutów badawczych w KPN

  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin powołał nowych członków Komitetu Polityki Naukowej. W skład dwunastoosobowego Komitetu weszli  reprezentanci naszego środowiska: dr hab. Wiesława Grajkowska, prof. CZD - Konsultant Krajowy ds. neuropatologii oraz prof. Grzegorz Wrochna - pełnomocnik dyrektora ds. współpracy międzynarodowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 2 czerwca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu w nowym składzie.
  Szczegóły na stronie: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/zmiany-w-skladzie-komitetu-polityki-naukowej.html

  Biuletyn Informacyjny RGIB, maj 2016

  Biuletyn Informacyjny RGIB, maj 2016
  W numerze:

  Dialog rozpoczęty – XII posiedzenie RGIB w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (str. 1–3)
  Legislacyjna pomyłka? (str. 4–6)
  Jubileusz 65-lecia Instytutu Techniki Górniczej KOMAG (str. 7-10)
  90 lat badań dla polskiego i światowego lotnictwa (str. 11–13)
  Prof. Krzysztof Kurek z NCBJ w polskiej delegacji na „Nuclear Security Summit” (str. 14–15)
  Roboty PIAP GRYF w armii Korei Południowej (str. 15)
  Transport Research Arena – innowacyjne rozwiązania dla mobilności przyszłości (str. 16)

  Załącznik: Biuletyn Rady Głównej Instytutów Badawczych – maj 2016

  Warszawska Noc Muzeów z udziałem IChTJ

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, jak co roku, wziął udział w imprezie „Noc Muzeów”, która odbyła się 14 maja br. w Warszawie. Pośród kilkuset placówek i ponad 50 muzeów, nie zabrakło Muzeum Marie Skłodowskiej-Curie, które zaprosiło IChTJ do wzięcia czynnego udziału w tym wydarzeniu.

  Więcej…

  Rusza konkurs Prix Galien Polska 2016!

  Rozpoczyna się kolejna, czwarta edycja konkursu Prix Galien Polska. Przełomowe odkrycia w dziedzinie medycyny i farmacji oraz innowacyjne produkty lecznicze można zgłaszać do 30 czerwca 2016 roku. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w listopadzie.

  Więcej…

  Superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych wspomoże polskich filmowców

  Rusza Program Sponsorski Polskiej Sztuki Filmowej. Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej  podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie preferencyjnego świadczenia usług oferowanych w ramach serwisu Renderownia Świerk.

  Więcej…

  IChTJ na Pikniku Naukowym

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wziął udział w 20. Pikniku Naukowym, który odbył się 7 maja br. na Stadionie PGE Narodowym. Tegorocznym hasłem przewodnim imprezy było zdrowie. Pokazy Instytutu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Prezentacje dotyczyły głównie zjawiska promieniowania jonizującego i jego wpływu na zdrowie, zasad działania bramki dozymetrycznej oraz zastosowania radionukleidów w walce z nowotworami.

  Więcej…

  Międzynarodowe sympozjum IChTJ w ramach Erasmus + KA2

  12 maja br. odbyło się sympozjum pt. „Zastosowanie promieniowania jonizującego w przetwórstwie materiałów” zorganizowane przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ), którego współorganizatorem było Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT).

  Więcej…

  Medale dla instytutów badawczych na Targach „Concours Lépine 2016”

  8 maja zakończyły br. się 115 Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Honorowy patronat nad polskim pawilonem wystawienniczym objęli: Ambasador RP we Francji, Rady Główna Instytutów Badawczych oraz Prezes Polskiej Izby Zaawansowanych Technologii.

  Więcej…

  TRA2016 – innowacyjne rozwiązania dla mobilności przyszłości

  W dniach 18-21 kwietnia br. na Stadionie PGE Narodowy odbyła się najważniejsza w Europie konferencja dotycząca badań naukowych w obszarze transportu powierzchniowego – Transport Research Arena – TRA2016. Inicjatorem TRA jest Komisja Europejska we współpracy z Europejską Konferencją Dyrektorów Dróg CEDR, europejskimi platformami technologicznymi i przy wsparciu programowym Forum Europejskich Drogowych Instytutów Badawczych FERHL. Współorganizatorami TRA2016 byli Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

  Więcej…

  Prof. Henryk Skarżyński Osobowością Roku 2016

  W dniu 11 kwietnia br. w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się uroczysta Gala „Osobowości i sukcesy”, podczas której prof. Henryk Skarżyński został Osobowością Roku 2016. Wśród pozostałych wyróżnionych tym tyłem znaleźli się, m.in.: Marian Opania, Beata Kozidrak, Katarzyna i Cezary Żakowie, prof. Mirosław Ząbek.

  Więcej…

  Biała księga innowacji i nowa ustawa o innowacyjności w przygotowaniu

  14 kwietnia br. odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego posiedzenie z udziałem Wicepremiera Jarosława Gowina i Wiceministra Piotra Dardzińskiego  poświęcone omówieniu ograniczeń i barier w zakresie innowacyjności w Polsce.

  Więcej…

  I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Edukacja – Zdrowie – Środowisko”

   

  W dniach 6-7 czerwca 2016 r. w Kielcach odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Edukacja – Zdrowie – Środowisko” organizowana przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie i Wydział Pedagogiczny i Artystyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  Więcej…

  Prof. Maciej Chorowski nowym dyrektorem NCBR

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma nowego dyrektora. Został nim prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski - profesor nauk technicznych, kierownik licznych projektów badawczych i autor dziesiątek prac naukowych. Zawodowo prof. M. Chorowski  związany jest z Politechniką Wrocławską.

  Więcej…

  Nagroda Kryształowej Brukselki 2016

  Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody Kryształowej Brukselki 2016 w kategorii – nagroda indywidualna. Jest to wyróżnienie za indywidualne osiągnięcia dla osób szczególnie aktywnych w Programie „Horyzont 2020”.

  Więcej…

  Aukcja charytatywna "Sięgnąć chmur"

  „Sięgnąć chmur” – pod takim hasłem w dniach 1-14 kwietnia br. odbędzie się zbiórka charytatywna Stowarzyszenia „Sercem Malowane” organizowana wspólnie z Instytutem Lotnictwa. W ramach wydarzenia uruchomiona zostanie internetowa aukcja charytatywna oryginałów ilustracji przekazanych do kalendarza jubileuszowego Instytutu Lotnictwa oraz innych dzieł sztuki. Dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony  na ufundowanie wakacji lotniczych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, które wyróżniły się zaangażowaniem w swoją naukę.

  Więcej…

  AGRO ARCA 2016

  Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zaprasza do udziału w 9. Międzynarodowych Targach Agroinnowacji, Przemysłu Spożywczego i Mechanizacji Rolnictwa AGRO ARCA 2016. Targi odbędą się w dniach 13-15 maja br. w Chorwacji.

  Więcej…

  Prof. Krzysztof Kurek z NCBJ w polskiej delegacji na Nuclear Security Summit

  Od 31 marca do 1 kwietnia br. w Waszyngtonie odbywał się Nuclear Security Summit. To największe na świecie wydarzenie, dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym, zgromadziło przywódców z 50 państw z całego świata. W składzie polskiej delegacji, której przewodniczył Andrzej Duda Prezydent RP, był prof. Krzysztof Kurek – dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

  Więcej…

  Zmarł poseł Artur Górski

  Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci posła Artura Górskiego. Artur Górski  uczestniczył w posiedzeniach Forum naszych instytutów, a także w latach 2007–2010 współpracował z Radą Główną przy kształtowaniu pakietu ustaw reformujących naukę, w tym ustawy o instytutach badawczych.

  INTARG 2016

  RGIB patronuje Międzynarodowym Targom Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG,  które odbędą się w dniach 14-15 czerwca br. w Katowicach. W wydarzeniu udział wezmą wystawcy z 10 krajów świata, w tym: jednostki naukowe, przedsiębiorstwa innowacyjne sektora MŚP oraz duże przedsiębiorstwa, producenci i oferenci innowacyjnych produktów, technologii i usług rynkowych, instytucje otoczenia biznesu, podmioty współpracujące z nauką.

  Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG

  Zaproszenie do udziału w Konkursie TECHNICUS 2016  Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT zaprasza wydawców książek technicznych do udziału w Konkursie TECHNICUS 2016. Celem Konkursu jest wspieranie i promowanie wydawców oraz autorów, których publikacje książkowe z zakresu techniki wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

  Więcej…

  110 polskich innowacji na Giełdzie Wynalazków 2016

  Inauguracja XXIII Giełdy Polskich Wynalazków odbyła się 23 marca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jednym z patronów honorowych  Giełdy Wynalazków była Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Prof. Henryk Skarżyński Ambasadorem Integracji i Współpracy


  W dniu 7 marca 2016 r. podczas Sesji Inaugurującej XXIII edycji „Welconomy Forum in Toruń” – jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w kraju – prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i kierownik Światowego Centrum Słuchu otrzymał tytuł „Ambasadora Integracji i Współpracy” za rok 2015.

  Więcej…

  Targi EuroLab 2016 i CrimeLab 2016

  W dniach 12-14 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędą się 18. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 5. Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Podczas Targów profesjonaliści, pracownicy badawczy oraz kadra naukowa mogą poznać nowe produkty i rozwiązania stosowane w różnego rodzaju laboratoriach. Bogaty program merytoryczny gwarantuje możliwość wzięcia udziału w konferencjach i seminariach odnoszących się do aktualnych dla branży zagadnień.

   Więcej informacji, formularze rejestracyjne oraz szczegółowy program znajdują się na stronie www.targieurolab.pl

  Wybitni inżynierowie w instytutach badawczych

  25 inżynierów nagrodzono w plebiscycie „Złoty Inżynier” promującym dokonania polskich inżynierów. Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele instytutów badawczych:
  - dr Jacek Kurzyna z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy – tytuł „Złotego Inżyniera” w kategorii Nauka,
  - mgr inż. Wiesława Urzędowska z Instytutu Nafty i Gazu-PIB  – tytuł „Złotego Inżyniera” w kategorii Ekologia,
  - dr inż. Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – tytuł „Srebrnego Inżyniera” w kategorii Nauka.

  Więcej…

  Prezydent RP Andrzej Duda w NCBJ

  8 marca br. Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Miejscem spotkania była MARIA – jedyny czynny reaktor jądrowy w kraju. Naukowcy przedstawili m.in. efekty zakończonego procesu konwersji paliwa, do czego zobowiązała się Polska w 2004 roku, przystępując do międzynarodowego programu GTRI (Global Threat Reduction Initiative).

  Więcej…

  Co dalej z Puszczą Białowieską?

  Przedstawiamy poniżej stanowisko Instytutu Badawczego Leśnictwa, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Towarzystwa Przyjaciół Lasu w sprawie ochrony i użytkowania zasobów przyrodniczych Nadleśnictw Lasów Państwowych i Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej.

  Więcej…

  Konferencja „Symulatory 2016” i nowe laboratorium w WITU

  Konferencja Symulatory 2016, której pierwsza edycja odbyła się 23 lutego br., stanowiła inaugurację obchodów 90-lecia rozpoczęcia działalności naukowo-badawczej w Zielonce, kontynuowanej obecnie przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

  Więcej…

  Nowi profesorowie w instytutach badawczych

  23 lutego br. Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

  Więcej…

  Konferencja Naukowa IPOEX 2016 „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”

  Instytut Przemysłu Organicznego serdecznie zaprasza, do udziału w XIII edycji Konferencji Naukowej IPOEX 2016, pt. „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”, która odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2016 r. w miejscowości Ustroń.

  Więcej…

  Ponad 75,5 mln osób otrzymało już pomoc od MARII

  Reaktor jądrowy MARIA pomógł już ponad 75,5 mln osób. Z napromienianych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) tarcz uranowych uzyskuje się molibden-99. Polska zapewnia blisko 20% światowego zapotrzebowania na ten izotop, niezbędny w medycynie nuklearnej ratującej ludzkie życie.

  Więcej…

  Roboty PIAP GRYF w armii Korei Południowej

  Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest dostawcą mobilnych robotów pirotechnicznych do większości rodzajów sił zbrojnych Republiki Korei, tj. marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych.

  Więcej…

  Coraz bliżej okiełznania fuzji jądrowej

  3 lutego br. w Instytucie Fizyki Plazmy im. Maksa Plancka w Greifswald uroczyście zainaugurowano nową fazę badań na urządzeniu Wendelstein 7-X (W7-X). W budowę największego na świecie eksperymentalnego reaktora syntezy jądrowej zaangażowani są także Polacy z instytutów badawczych. Naukowcy oczekują, że już w tym roku otrzymają plazmę wodorową, na której prowadzić będą docelowe badania fuzji jądrowej.

  Więcej…

  „Konwencja rtęciowa z Minamaty. Obowiązki krajów – Stron Konwencji” – seminarium w IETU

  Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych serdecznie zaprasza na otwarte seminarium pt. „Konwencja rtęciowa z Minamaty. Obowiązki krajów – Stron Konwencji”, które odbędzie się 18 lutego 2016 r. w siedzibie Instytutu w Katowicach.
  Szczegółowe informacje na  stronie internetowej IETU.

  XII posiedzenie RGIB w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – fotoreportaż

  25 stycznia br. w MNiSW odbyło się XII posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych z udziałem Wicepremiera Jarosława Gowina – Ministra NiSW oraz prof. Leszka Sirko – Podsekretarza Stanu MNiSW.

  Więcej…

  Konferencja Dyrektorów i Przewodniczących Rad Naukowych Medycznych Instytutów Badawczych w Kajetanach  22 stycznia br.  w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach odbyła się Konferencja Dyrektorów i Przewodniczących Rad Naukowych Medycznych Instytutów Badawczych, której zasadniczym celem było omówienie aktualnej pozycji instytutów medycznych w ochronie zdrowia i nauce.

  Więcej…

  Prof. Henryk Skarżyński najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie


  Jury „Pulsu Medycyny” doceniło prof. Skarżyńskiego za jego ogromny wpływ na rozwój polskiej otolaryngologii, audiologii, foniatrii, rehabilitacji i inżynierii biomedycznej, m.in. jako autora wielu przełomowych w świecie metod leczenia wad słuchu u dorosłych i dzieci.

  Więcej…

  XXV Kongres Techników Polskich (KTP) oraz III Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (ŚZIP)

  W dniach 16-18 czerwca 2016 r. odbędą się we Wrocławiu dwa wydarzenia ważne dla całego środowiska inżynieryjno-technicznego.
  Będą to XXV Kongres Techników Polskich (KTP) oraz III Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (ŚZIP).

  Więcej…

  Nowe pozycje w księgarni naukowej

  Zapraszamy do lektury nowych wydań „Biuletynu Instytutu Zachodniego”, w których można znaleźć  bieżące analizy najważniejszych wydarzeń i problemów z zakresu stosunków polsko-niemieckich, europejskich i transatlantyckich.

  Wszystkie bieżące wydania BIZ dostępne są w Księgarni Naukowej Instytutów Badawczych.

  Biuletyn Informacyjny RGIB, grudzień 2015

  Biuletyn Informacyjny RGIB, grudzień 2015
  W numerze m.in.:

  - Sześciolatek posłany do liceum (str. 1–2)
  - Perły Innowacji za talent i kreatywność (str. 3)
  - Naukowo o instytutach badawczych (str. 4–5)
  - 60 lat badań w dziedzinie nukleoniki z perspektywy działań IChTJ (str. 6–8)

  Więcej…

  Instytuty badawcze nagrodzone w Konkursie PPP

  7 grudnia br. w Teatrze Kamienica odbyła się uroczysta gala XVIII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

  Więcej…

  Sukces instytutów badawczych w Brukseli

  21 listopada br. zakończyły się 64. Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2015” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Patronat Honorowy nad polskim pawilonem wystawienniczym objęli Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Harazim oraz Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Spotkanie Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” z Komisją Polityki Naukowej Rady Głównej Instytutów Badawczych

  W dniu 9 listopada 2015 roku w siedzibie Instytutu odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Polityki Naukowej Rady Głównej Instytutów Badawczych (z udziałem pracowników Instytutu Odlewnictwa) z reprezentantami Krajowej Sekcji Nauki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

  Więcej…

  Polityczne i ekonomiczne wyzwania związane z napływem uchodźców

  Zapraszamy do lektury interesujących artykułów zamieszczonych w najnowszych wydaniach „Biuletynu Instytutu Zachodniego” poświęconych bieżącym problemom masowych migracji ludności z terenów objętych konfliktami do Europy.

  Nowe supernowoczesne laboratoria ITME

  12 listopada br. w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii.

  Więcej…

  Perły Innowacyjności za talent i kreatywność

  XIII Gala Pereł Polskiej Gospodarki, która odbyła się 6 listopada 2015 r. w Sali Balowej Zamku Królewskiego, zgromadziła audytorium złożone z wybitnych osobistości świata polityki, biznesu, kultury, mediów i nauki, wśród których nie zabrakło przedstawicieli instytutów badawczych.

  Więcej…

  Dr Monika Kałużna z Instytutu Ogrodnictwa laureatką Nagrody Premiera

  5 listopada 2015 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się doroczna uroczystość wręczania Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne. Premier Ewa Kopacz nagrodziła 44 naukowców, w tym trzy zespoły badawcze.

  Więcej…

  Prof. Regina Jeziórska Wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów

  Prof. Regina Jeziórska – Dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej weszła w skład  Prezydium Krajowej Rady Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Nowe władze wybrano podczas VII Krajowego Zjazdu Delegatów SPWiR, który odbył się w dniach 24-25 października b.r. w Kielcach.

  Więcej…

  Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth

  Przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski uczestniczył, jako keyspeaker warszatu „Innowacyjnosć“, w  Forum dla Wolności i Rozwoju, które odbyło się w dniach 28-30 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Forum jest z założenia  pionierskim projektem obywatelskim, mającym za cel poprawę warunków dla rozwoju firm w Polsce, podniesienie konkurencyjności gospodarki i zwiększenie jej efektywności oraz wypracowanie konkretnych propozycji zmian ponad podziałami, zapisanych językiem prawa. Więcej na ten temat: Informacja prasowa o Forum.

  Więcej…

  Międzynarodowa Konferencja Polisacharydowa zakończona

  W dniach 19-22 października br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja pt.: Polysaccharides and Polysaccharide - based advanced materials: From Science to Industry.

  Więcej…

  Promieniowanie jonizujące w przetwórstwie materiałów - projekt IChTJ i Uniwersytetu w Palermo

  W ramach projektu „Wspólny innowacyjny program szkolenia/nauczania mający na celu rozwój i transfer wiedzy na temat zastosowania promieniowania jonizującego w przetwórstwie materiałów” odbył się pierwszy intensywny kurs w dwóch ośrodkach partnerskich: Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Polsce oraz na Uniwersytecie w Palermo.

  Więcej…

  Apel Prezydium KRASP o przeciwstawianie się mowie nienawiści

   

  KRASP

  Wobec licznych ostatnio - nieodpowiedzialnych i niedopuszczalnych - wypowiedzi osób uczestniczących w debatach publicznych, KRASP zwrócił się do wszystkich uczestników dyskusji z apelem o zapobieganie i przeciwstawianie się mowie nienawiści.

  Więcej…

  Sukces instytutów badawczych na wystawie IWIS 2015

  W dniach 12-14 października 2015 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się 9. edycja Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 2015”. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym RP i Politechniką Warszawską.

  Więcej…

  Wpływ automatyzacji i robotyzacji na konkurencyjność polskiej gospodarki

  Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego  z udziałem Przewodniczącego RGIB - prof. Leszka Rafalskiego, który był gościem audycji #dziejesienazywo money.pl.

  Więcej…

  Rozprawa doktorska na temat instytutów badawczych

  9 października br. pani Renata Maleda z Instytutu Kolejnictwa obroniła rozprawę doktorską pt. Instytuty badawcze w polityce innowacyjnej Polski w warunkach członkowstwa w Unii Europejskiej. Publiczna obrona doktoratu odbyła się  na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Recenzentem doktoratu był prof. Leszek Rafalski – Przewodniczący RGIB.

  Więcej…

  Nowa technologia produkcji mikrosfer trójtlenku itru doceniona na wystawie IWIS 2015

  Sposób otrzymywania sferycznych ziaren trójtlenku itru zaprezentowany przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej na  9. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2015 zdobył główną nagrodę Grand Prix.

  Więcej…

  Rakieta „Bursztyn” z Instytutu Lotnictwa poleci w kosmos

  Rakieta ILR-33 „Bursztyn" jest flagowym projektem realizowanym przez Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.

  Więcej…

  Konferencja szkoleniowa dla instytutów badawczych na temat PBN

  12 października br. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się konferencja szkoleniowa pt. Polska Bibliografia Naukowa w kontekście obowiązków sprawozdawczych jednostek naukowych na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie Systemu Informacji o Nauce 2015.

  Więcej…

  6. Europejskie Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych

  Instytut Lotnictwa serdecznie zaprasza do udziału w 6. Europejskim Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych, które odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2015 roku w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Jest to jedyne w Europie spotkanie teoretyków i praktyków zajmujących się marketingiem nauki i badań naukowych.

  Więcej…

  „Centrum Badań i Rozwoju Technik Bezpieczeństwa Procesów Pracy i Środowiska” (Tech-Safe-Bio)

  7 października br. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, odbyło się uroczyste otwarcie nowych laboratoriów Instytutu pn. „Centrum Badań i Rozwoju Technik Bezpieczeństwa Procesów Pracy i Środowiska” (Tech-Safe-Bio).

  Więcej…

  Nowe pozycje w księgarni naukowej

  Zapraszamy do lektury nowych wydań „Biuletynu Instytutu Zachodniego”, w których można znaleźć  artykuły prof. Tomasza Budnikowskiego na temat szczegółów niemieckiej reformy emerytalnej po roku jej funkcjonowania oraz prof. Jadwigi Kiwerskiej o spektakularnej porażce, jaką poniosły Stany Zjednoczone w związku z militarnymi działaniami w Syrii.

  Obie pozycje dostępne są w Księgarni Naukowej Instytutów Badawczych.

  Międzynarodowa Konferencja DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA

  Instytut Technologii Drewna oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zapraszają na I Międzynarodową Konferencję Naukową DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA, która odbędzie się w dniach 5-6 października br. w Poznaniu.

  Więcej…

  XII posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych

  22 września br. w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach odbyło się XII posiedzenie RGIB.

  Więcej…

  Naukowiec z NCBJ laureatem prestiżowego stypendium

  Doktor Karol Wawrzyniak z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wygrał prestiżowy grant finansowany ze środków Funduszu Badań Naukowych AXA. Zwycięski temat dotyczy prac w zakresie oceny ryzyka niestabilnych stanów systemu elektroenergetycznego oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się zaburzeń prowadzących do blackoutu.

  Więcej…

  Warsztaty IChP i GATEONE - project „Workshop for Successful Innovation”

  15 września br. w Instytucie Chemii Przemysłowej odbyły się warsztaty „Workshop for Successful Innovation” zorganizowane przez Instytut oraz finansowane ze środków UE Gateone-project, którym zarządza firma Blue Morpho ltd. z siedzibą w Paryżu.

  Więcej…

  Prix Galien Polska 2015 – konkurs promujący innowacyjność w farmacji i medycynie

  Do 27 września br. naukowcy i instytucje badawcze, firmy farmaceutyczne, producenci wyrobów medycznych i rozwiązań IT dla medycyny mogą składać aplikacje do 3. edycji Prix Galien Polska.

  Więcej…

  Polska partnerem Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA 2015

  RGIB patronuje Międzynarodowym Targom „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA 2015,  które odbędą się  w dniach 29 października – 1 listopada 2015 roku w Norymberdze.

  Więcej…

  Nowe pozycje w księgarni naukowej

  W Księgarni Naukowej pojawiły się nowe publikacje wydane nakładem wydawnictwa Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego PIB. Obydwie pozycje dotyczą szeroko rozumianej tematyki zarządzania ryzykiem i są dostępne do pobrania ze strony internetowej CNBOP.
  Więcej informacji w Księgarni Naukowej.

  Konferencja naukowa „RISKO - zintegrowany system budowy planów zarządzania kryzysowego w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne”  Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - PIB zaprasza na konferencję naukową pn. „RISKO - zintegrowany system budowy planów zarządzania kryzysowego w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne”, która odbędzie się 18 listopada 2015 r. w CNBOP-PIB w Józefowie k/Otwocka.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, lipiec 2015

  Biuletyn Informacyjny RGIB, lipiec 2015
  W numerze m.in.:

  - XXIV Forum Sprawozdawcze Elektorów Instytutów Badawczych (str. 1 – 6)
  - 70 lat Instytutu Techniki Budowlanej (str. 7-10)
  - Nauka i polityka – 70 lat działalności Instytutu Zachodniego (str. 11-12)
  - Instytuty badawcze na Targach Innowacje-Technologie-Maszyny 2015 (str. 13-14)

  Więcej…

  Nowi profesorowie w instytutach badawczych

  W ostatnim czasie Prezydent RP Bronisław Komorowski kilkakrotnie wręczał akty nominacyjne profesorom.

  Więcej…

  Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2015

  26 czerwca br. w Krakowie zakończyły się 8. Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Targi odbyły się w nowo otwartym, nowoczesnym centrum kongresowym ICE Kraków Congress Centre. Jednym z patronów honorowych tego przedsięwzięcia była Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Jeszcze nowocześniejszy Świerk

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) uruchomiło szereg inwestycji mających na celu podniesienie potencjału naukowo-technicznego ośrodka w Świerku. Nowe laboratoria i urządzenia powstały m.in. w ramach projektu „4LABy” o wartości blisko 40 mln zł dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. 24 czerwca br. na specjalnej konferencji omówiono wyniki i zaprezentowano efekty przeprowadzonych prac.

  Więcej…

  XXIV Forum Sprawozdawcze Elektorów Instytutów Badawczych

  W dniach 22-23 czerwca 2015 r. w warszawskim hotelu „Novotel” odbyło się XXIV Forum Sprawozdawcze Elektorów Instytutów Badawczych. W obradach uczestniczyło 140 przedstawicieli instytutów badawczych.

  Więcej…

  Młodzi Innowatorzy 2015

   

   

  Futurystyczna rękawica do wirtualnej manipulacji obiektami 3D, projekt wielofunkcyjnej lampy LED, wielozadaniowy łazik kosmiczny, odkurzacz do klawiatury - to pomysły uczniów nagrodzone w konkursie "Młody Innowator". Podsumowanie jego 9. edycji odbyło się 19 czerwca br. w Warszawskim Domu Technika NOT.

  Więcej…

  Konferencja „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych”

  12 czerwca br. w Instytucie Lotnictwa odbyło się Krajowe Forum „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych”. Celem konferencji była wymiana doświadczeń pomiędzy wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce.

  Więcej…

  XIII Forum Inżynierskie

  Ważnym wydarzeniem towarzyszącym Targom ITM było XIII Forum Inżynierskie pod hasłem Innowacyjna technika  w medycynie zorganizowane przez: Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Izbę Gospodarczą Medycyna Polska, Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Uroczystego otwarcia Forum, które odbyło się 9 czerwca br. dokonali: Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Przemysław Trawa – Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  Więcej…

  Instytuty badawcze na Targach Innowacje-Technologie-Maszyny 2015

  W dniach 9 – 12 czerwca br. w Poznaniu odbyły się targi Innowacje-Technologie-Maszyny.  Targi ITM Polska są przykładem doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki. Wzięło w nich udział blisko 1000 wystawców, którzy zaprezentowali innowacyjne maszyny i rozwiązania dla takich gałęzi przemysłu jak:  transport, motoryzacja, obróbka powierzchni, kolejnictwo, spawalnictwo, hutnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, lakiernictwo czy bezpieczeństwo i higiena pracy.

  Więcej…

  W poszukiwaniu zwiększenia efektywności radioterapii

  Dobiegł końca projekt Wielkości pomiarowe w radioterapii z uwzględnieniem efektów biologicznych (BioQuaRT). Naukowcy zrzeszeni w organizacji EURAMET EMPR poszukiwali nowych metod metrologicznych pozwalających na optymalizację planowania leczenia nowotworów z zastosowaniem radioterapii.

  Więcej…

  ACADEMIA 2015 - Targi Książki Akademickiej i Naukowej

  Zakończyły się Warszawskie Targi Książki, którym towarzyszyła – dziewiąta już - edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.  Jednym z patronów honorowych tego przedsięwzięcia jest Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Mobilna technologia PlatMat

  Instytut Maszyn Matematycznych opracował innowacyjną, mobilną technologię PlatMat (http://platmat.imm.org.pl)wspomagającą nauczanie matematyki uczniów z dysfunkcją wzroku zarówno na lekcjach w klasie jak i   przez Internet. PlatMat powstała w ramach  badawczego projektu współfinansowanego przez PFRON.

  Więcej…

  Zapraszamy do lektury nowych numerów "Biuletynu Instytutu Zachodniego"

  Biuletyny nr 179, 180, 181 oraz 182 stanowią specjalną serię wydaną w ramach projektu "Outward FDI Policies in Visegrad countries" (Small Grants Program) finansowanego ze środków International Visegrad Fund. Niniejsze numery prezentują wyniki badań prowadzonych na Węgrzech, Słowacji w Czechach oraz Polsce.
  Szczegóły w Księgarni Naukowej

  Biuletyn Informacyjny RGIB, kwiecień 2015

   

  Biuletyn Informacyjny RGIB, kwiecień 2015
  W numerze m.in.:

  - Powszechna mobilizacja. Naukowcy i przedsiębiorcy na starcie POIR (str. 1-2)
  - Polska i Francja zacieśniają współpracę przy rozwijaniu technologii jądrowych (str. 2–3)
  - 70 lat Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach (str. 4–7)
  - ICHTJ uzyskał zatwierdzenie projektu w akcji Erasmus+ (str. 8)

  Więcej…

  X posiedzenie RGIB

  13 kwietnia  2015 r. w Instytucie Obróbki Plastycznej w Poznaniu  odbyło się X posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  XIII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Nafta-Gaz-Chemia 2015

  Z przyjemnością informujemy, że w dniach 16 i 17 września 2015r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie już XIII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Nafta-Gaz-Chemia 2015.

  Więcej…

  Możliwości wykorzystania dronów do charakterystyki i oceny jakości środowiska

  Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych serdecznie zaprasza na Otwarte Seminarium prowadzone przez dr inż. Monikę Badurską z Firmy EUROSYSTEM S.A. pod tytułem „Możliwości wykorzystania dronów do charakterystyki i oceny jakości środowiska”, które odbędzie się 23 kwietnia 2015 o godz. 10:00 w sali 121 w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, ul. Kossutha 6, Katowice.
  Więcej informacji odnośnie spotkania znajdą Państwo na stronie internetowej IETU.

  Więcej…

  Prof. Henryk Skarżyński nagrodzony statuetką Wiktora

  Za swoją życiową rolę – lekarza, który przeprowadza pacjentów ze świata ciszy do świata dźwięków –  statuetkę Telewizyjnej Akademii Wiktorów w kategorii Osobowość  Nauki i Kultury otrzymał prof. Henryk Skarżyński. Uroczysta gala wręczenia Wiktorów 2014 odbyła się  30 marca br.  na Zamku Królewskim w Warszawie.

  Więcej…

  Nowa pozycja w Księgarni Naukowej

  Zapraszamy do lektury pierwszego zeszytu wydanego w roku jubileuszu 80-lecia „Szkła i Ceramiki”. Pismo przez te lata przeszło wiele przeobrażeń. Powstało w Wołominie jako „Przegląd Szklany”, by przez Piotrków Trybunalski trafić do Warszawy. Od 2013 r. stało się unikalnym czasopismem skierowanym do wszystkich osób poruszających się w obrębie technologii szkła i ceramiki.

  Więcej informacji w Księgarni Naukowej

  6. Europejskie Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych

  Instytut Lotnictwa serdecznie zaprasza do udziału w 6. Europejskim Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych, które odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2015 roku w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Jest to jedyne w Europie spotkanie teoretyków i praktyków zajmujących się marketingiem nauki i badań naukowych.

  Więcej…

  Ogólnopolskie Sympozjum Branży Odlewniczej

  Instytut Odlewnictwa w Krakowie zaprasza w dniu 9 kwietnia 2015 roku (czwartek) na Ogólnopolskie Sympozjum Branży Odlewniczej
  Jak skutecznie aplikować o wsparcie finansowe projektów z obszaru współpracy przemysłu z jednostkami naukowymi w latach 2015-2020

  Więcej…

  I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Bezpieczne Środowisko – Bezpieczna Praca”

  W dniach 08-09 czerwca 2015 r. w Radomiu odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Bezpieczne Środowisko – Bezpieczna Praca” organizowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach i Prywatną Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska w Radomiu.

  Więcej…

  Targi EuroLab i CrimeLab zakończone

  Od 18 do 20 marca br. odbywały się w Warszawie 17. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 4. Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Udział w targach wzięło ponad 130 wystawców -  producenci i dystrybutorzy aparatury, pracownicy laboratoriów, naukowcy i badacze  - którzy zaprezentowali swoje oferty w różnych sektorach tematycznych: analityka chemiczna, biotechnologia i Life Science, metrologia, medyczna diagnostyka laboratoryjna, nanotechnologia i kryminalistyka.

  Więcej…

  Inauguracja „Polskiej Platformy Technologicznej dla Innowacji w Sektorze Ogrodniczym”

  17 marca br. w Instytucie Ogrodnictwa odbyło się spotkanie inaugurujące utworzenie  „Polskiej Platformy Technologicznej dla Innowacji w Sektorze Ogrodniczym” (HortiInnoTech). W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób reprezentujących 18 jednostek naukowych oraz 74 podmioty gospodarcze i organizacje ogrodnicze.

  Więcej…

  Polska i Francja zacieśnia współpracę przy rozwijaniu technologii jądrowych

  12 marca br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została podpisana umowa pomiędzy francuskim ośrodkiem badawczym Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA) a polskimi instytutami badawczymi: Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej(ICHTJ) oraz Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Wspólne działania w zakresie rozwijania technologii jądrowych pozwolą na efektywniejszą realizację międzynarodowych projektów, skuteczniejsze pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej, jak również rozwijanie kompetencji w poszczególnych krajach.

  Więcej…

  Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2015

  RGIB patronuje Międzynarodowym Targom Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG,  które odbędą się w dniach 25-26 czerwca 2015 r. w Krakowie. Przewidywane jest dofinansowanie udziału jednostek naukowych w Targach przez MNiSW.
  Szczegółowe informacje dostępne pod linkiem: Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG
   

  (Bez)cenni inżynierowie

  Podsumowanie XXI edycji plebiscytu „Przeglądu Technicznego” o tytuł „Złotego Inżyniera” oraz wręczenie laureatom statuetek i dyplomów odbyło się  2 marca br. w Warszawskim Domu Technika NOT. W uroczystości uczestniczył prof. Leszek Rafalski, który reprezentował również Akademię Inżynierską w Polsce.

  Więcej…

  Nowa generacja implantów ślimakowych – kolejny przełom w leczeniu głuchoty

  3 marca 2015 r. (Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu) w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach odbyła się pierwsza w Polsce operacja wszczepienia nowej generacji implantu ślimakowego pozwalającego na wykonywanie badań MRI, a następnie na śledzenie zmian zachodzących w mózgu po podaniu bodźca akustycznego oraz elektrycznego.

  Więcej…

  Mija termin zgłoszeń do udziału w 6. Warszawskich Targach Książki

  Przypominamy, że mija termin zgłaszania się do udziału w 6. Warszawskich Targach Książki. Targi odbędą się  w dniach 14-17 maja 2015 w centrum wystawienniczym Business Club na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  Więcej…

  Nowi profesorowie w instytutach badawczych

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniach 21 i 28 stycznia oraz 18 lutego br., wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

  Więcej…

  Instytut EMAG Solidną Firmą po raz szósty

  Instytut Technik Innowacyjnych EMAG szósty raz został laureatem programu Solidna Firma. Nagrodzony został także Dyrektor Instytutu - dr inż. Piotr Wojtas, któremu Honorowe Wyróżnienie -  Piramidę Solidności przyznano za wybitny wkład w poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz rozwój Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.

  Więcej…

  Prof. Zbigniew Śmieszek wyróżniony Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji

  Prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek - Dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych, Wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, został wyróżniony Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii Nauka i Innowacyjność.

  Więcej…

  Giełda Wynalazków 2015

  Wręczenie dyplomów i statuetek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainaugurowało XXII Giełdę Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 2014 r. na Światowych Targach i Wystawach Wynalazczości. Uroczystość odbyła się 17 lutego br. w Sali Audytoryjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jednym z patronów honorowych  Giełdy Wynalazków była Rada Główna Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Przedstawiciele instytutów badawczych wśród laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów

  44 naukowców i dwa zespoły odebrały z rąk premier Ewy Kopacz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz rozprawy doktorskie i habilitacyjne za rok 2014. Uroczystość odbyła się 9 lutego br.

  Więcej…

  Konferencja w MIR - „Inteligentny Rozwój – wyzwania, metody, uwarunkowania"

  9 lutego 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbyła się konferencja Inteligentny Rozwój – wyzwania, metody, uwarunkowania zorganizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii, Radę Główną Instytutów Badawczych  oraz  Naczelną Organizację Techniczną. Spotkanie poświęcone było prezentacji założeń i kryteriów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

  Więcej…

  Wręczenie medali i dyplomów laureatom iENA 2014 oraz ARCA 2014

  Rada Główna Instytutów Badawczych wraz z Agencją Promocyjną Inventor zorganizowała uroczyste spotkanie, na którym wręczono medale oraz dyplomy laureatom 66. Międzynarodowych Targów iENA w Norymberdze oraz 12. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków ARCA w Zagrzebiu. Rada Główna była jednym z patronów honorowych pawilonu polskiego na międzynarodowych wystawach.

  Więcej…

  POIR - finansowanie działań wspierających innowacyjność polskich przedsiębiorstw

  Zapraszamy przedsiębiorstwa do współpracy z instytutami badawczymi w celu aplikowania po fundusze POIR.

  Program Operacyjny Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020

  Biuletyn Informacyjny RGIB, grudzień 2014

   

  Biuletyn Informacyjny RGIB, grudzień 2014
  W numerze:

  - Chcemy mieć realny wpływ na kształtowanie polskiej polityki naukowej Rozmowa z prof. Leszkiem Rafalskim – Przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych (str. 1-2)
  - Ruszył superkomputer z chłodzeniem jak reaktor jądrowy (str. 3–5)
  - Konsorcjum EUROfusion z udziałem IFPiLM (str. 6–7)
  - Jubileusz 25-lecia Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (str. 8–9)
  - Inauguracja Centrum POLINTEGRA (str. 9)

  Więcej…

  "Zarządzanie kosztami projektów naukowo – badawczych"

  Serdecznie zapraszamy na nieodpłatne, certyfikowane szkolenie "Zarządzanie kosztami projektów naukowo – badawczych", dedykowane Kadrze Zarządzającej Instytutami, które poprowadzi specjalista z zakresu rachunkowości zarządczej oraz analizy finansowej dr Jacek Kalinowski.
  Szkolenie odbędzie się 14-15 stycznia 2015r. w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku.

  Więcej…

  IChTJ wyróżniony na jubileuszu służb sanitarnych

  18 grudnia 2014 r. w warszawskim Teatrze Palladium odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 95-lecia służb sanitarnych w Polsce i 60-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Udział w nich wzięli przedstawiciele świata nauki, administracji państwowej, służb sanitarnych MON i MSW, związków pracodawców oraz byli i obecni pracownicy inspekcji sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia.

  Więcej…

  ICHTJ jako jedyny instytut uzyskał projekt w akcji 2 Erasmus+

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej jako jedyny instytut, spośród  IB i PAN,  uzyskał projekt w akcji 2 – partnerstwa strategiczne na rzecz szkolnictwa wyższego (http://erasmusplus.org.pl). Jest to duży  sukces, gdyż finansowanie uzyskało ok.10 projektów spośród 34 złożonych wniosków.

  Więcej…

  Sto lat „Mario”!

  Przedstawiciele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Komisji Europejskiej, Agencji Dostaw Euratom dyskutowali w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) nad znaczeniem reaktorów badawczych w różnych dziedzinach życia. Ekspercka debata była punktem kulminacyjnym uroczystości z okazji 40-tych urodzin „Marii” - jedynego czynnego reaktora jądrowego w Polsce. Każdy mógł złożyć życzenia Jubilatce.

  Więcej…

  Nowe pozycje w Księgarni Naukowej

  W Księgarni Naukowej Instytutów Badawczych pojawiły się nowe pozycje Biuletynów Instytutu Zachodniego, a w nich opracowania Witolda Ostanta: „Energiewende i jej strategiczne wymiary” oraz Prof. Krzysztofa Malinowskiego: „Stanowisko Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie i implikacje dla Polski.
  Zapraszamy do lektury.

  Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG

  Mamy przyjemność zaproponować Państwu udział w Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, które odbędą się w dniach 25-26 czerwca 2015 roku  w Krakowie. Pragniemy, aby udział w Targach stał się szeroką platformą wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy wynalazcami, zapleczem naukowo-badawczym, uczelniami i innowacyjnymi firmami, a przemysłem i otoczeniem biznesu oraz instytucjami wspomagającymi i finansującymi badania i rozwój.

  Więcej…

  Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wśród zwycięzców otwartego naboru do Wspólnoty Wiedzy i Innowacji

  9 grudnia 2014 r. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), będący agendą Unii Europejskiej z siedzibą w Budapeszcie, ogłosił zwycięzców otwartego naboru do kolejnych strategicznych partnerstw publiczno-prywatnych zwanych jako Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities - KIC).

  Więcej…

  Konferencja Metale Lekkie 2015

  Zapraszamy Państwa do udziału w 14 już konferencji naukowo-technologicznej „Metale Lekkie 2015” organizowanej przez Instytut Metali Nieżelaznych – Oddział Metali Lekkich w Skawinie w dniach 22.04-24.04.2015 w Centrum Konferencyjnym Zamek Królewski w Niepołomicach.

  Więcej…

  E-PUNKT – pomoc w poznaniu prawa obrotu elektronicznego

  Punkt Kontaktowy dla Usługodawców i Usługobiorców „e-PUNKT” to serwis, który pozwala przedsiębiorcom i konsumentom zwiększyć świadomość korzystania z Internetu. Dzięki niemu użytkownicy mogą lepiej zrozumieć m.in. kwestie prawne związane z e-zakupami.

  Więcej…

  Sukces instytutów badawczych w Konkursie Polski Produkt Przyszłości

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wyniki XVII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Uroczystość wręczenia nagród tegorocznym laureatom Konkursu odbyła się 1 grudnia 2014 r. w Warszawie.

  Więcej…

  Instytutom Badawczym, które dziś wraz z górnikami świętują Barbórkę

  - dużo pomyślności, zadowolenia z pracy, wielu osiągnięć oraz samych dobrych wyników badań, które służyć będą górnictwu, gospodarce Polski, ochronie życia i zdrowia ludzi pracujących pod ziemią a także środowisku naturalnemu – życzy w imieniu Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski - Przewodniczący

  Barbórka 2014 w Instytucie EMAG

  Zgodnie z wieloletnią tradycją w Instytucie EMAG obchodzono najważniejsze górnicze święto - Dzień św. Barbary.

  Więcej…

  IX Posiedzenie RGIB

  2 grudnia 2014 r. w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej  odbyło się IX posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Jubileusz 70-lecia Instytutu Zachodniego

  Uroczystości jubileuszowe odbędą się 12 grudnia 2014 r. w siedzibie Instytutu Zachodniego. Uczestniczyć w nich będą, m.in.: Minister Grzegorz Schetyna, Minister Władysław Bartoszewskie oraz sekretarz stanu w MNiSW prof. Marek Ratajczak, a także władze Poznania i Wielkopolski.

  Więcej…

  Instytut EMAG - Laur Innowacyjności dla AZRP

  Instytut EMAG otrzymał "Laur Innowacyjności" w tegorocznej edycji Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne za opracowanie „górniczej czarnej skrzynki”.

  Więcej…

  Sukces powtórzony

  „Puls Medycyny” po raz kolejny ogłosił Listę Stu. Po raz jedenasty poznaliśmy Sto najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz po raz pierwszy Sto najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia. Prof. Henryk Skarżyński – podobnie jak w roku ubiegłym - zajął 2 zaszczytne miejsce w rankingu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, zaś w nowo ogłoszonym rankingu najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia - wysokie miejsce 4. Uroczysta Gala z tej okazji miała miejsce 26 listopada 2014 r. w Hotelu Bristol.

  Więcej…

  Mobilne laboratorium NCBJ bada jakość powietrza na drogach Warszawy

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Zielone Mazowsze i Stowarzyszeniem Ekologicznym Światowid. W ramach wspólnych działań naukowcy badają jakość powietrza przy warszawskich węzłach drogowych. Mobilne laboratorium pomiarów środowiskowych stworzone w Świerku wyjeżdża na stołeczne ulice.

  Więcej…

  Nadanie tytułu Honorable Research Fellow prof. Jerzemu J. Sobczakowi, dyrektorowi Instytutu Odlewnictwa

  W dniu 12 listopada 2014 roku prof. Jerzemu J. Sobczakowi przyznano zaszczytny tytuł honorowego pracownika nauki (Honorable Research Fellow). 

  Więcej…

  Posiedzenie Małopolskiej Rady Innowacji w Instytucie Odlewnictwa

  20 listopada 2014 r. w siedzibie Instytutu Odlewnictwa odbyło się posiedzenie Małopolskiej Rady Innowacji. Rada stanowi gremium opiniodawczo-doradcze Zarządu Województwa Małopolskiego w zakresie polityki innowacyjnej regionu.

  Więcej…

  Medale dla instytutów badawczych na Targach „Brussles Innova 2014”

  15 listopada br. zakończyły się 63. Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2014” poświęcone  transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Patronat Honorowy nad polskim pawilonem wystawienniczym objęły Ministerstwo Gospodarki oraz Rada Główna Instytutów Badawczych. Organizację udziału polskim wystawcom zapewniła firma Eurobusiness-Haller z Katowic, oficjalny  przedstawiciel Targów INNOVA na Polskę.

  Więcej…

  Ruszył superkomputer z chłodzeniem jak reaktor jądrowy

  13 listopada br. swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Centrum Informatyczne Świerk.
  W ramach tego projektu - w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) - zbudowano m.in. jeden z największych klastrów obliczeniowych w Polsce, którego zadaniem będzie informatyczne wsparcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Powstałą instalację z atomistyką łączy jeszcze jedno – część superkomputera chłodzona jest gorącą wodą. Analogiczne technologie wykorzystuje większość współczesnych reaktorów jądrowych.

  Więcej…

  Perły Innowacji - PROGRESS 2014 rozdane

  Uroczysta Gala Pereł Polskiej Gospodarki, która odbyła się 7 listopada br. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, zgromadziła wybitne osobistości świata polityki, biznesu, nauki, kultury, mediów, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli instytutów badawczych.

  Więcej…

  Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji

  Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji (PATI), który odbędzie się w dniach 16 – 21 listopada br. to wydarzenie organizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy, m.in. z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Środowiska, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzędem Patentowym i innymi instytucjami, których celem jest promocja polskiej innowacyjności.

  Więcej…

  „Księga innowacji instytutów badawczych”

  Instytut Odlewnictwa, przy aktywnej współpracy 45 instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Gospodarki, wydał - w latach 2009-2012 - serię publikacji pt. „Księga innowacji  i osiągnięć instytutów badawczych”. Celem było zaprezentowanie potencjału instytutów, ich najważniejszych nowatorskich rozwiązań, wdrożeń wraz z wyszczególnieniem uzyskanych nagród i wyróżnień.

  Więcej…

  Uroczysta inauguracja działalnościCentrum Mikrosystemów i Nanotechnologii MINTE w Instytucie Techniki Elektronowej

  7 listopada w 2014 r. Oddziale Instytutu Technologii Elektronowej w Piasecznie odbyła się uroczysta inauguracja działalności Centrum Mikrosystemów i Nanotechnologii MINTE.

  Więcej…

  „Horyzont 2020 – wyzwania i szanse dla polskiej nauki” – inauguracja cyklu konferencji regionalnych

   

  Konferencja inauguracyjna z udziałem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się 29 października 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Cykl konferencji, które do końca roku odbędą się w całej Polsce, zorganizowało MNiSW we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE i Regionalnymi Punktami Kontaktowymi.

  Więcej…

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych wspomaga absolwentów Programu TOP 500 Innovators

  CIS

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych, w ramach projektu CIŚ, uruchomiło nową inicjatywę wsparcia absolwentów Programu TOP 500 Innovators. Każdy z jego uczestników będzie mógł nieodpłatnie wykorzystywać moc obliczeniową superkomputera HPC (High Performance Computing) do prowadzenia własnych prac naukowo-badawczych.

  Więcej…

  Konferencja "Innowacyjne Projektowanie Obuwia na podstawie parametrów biomechanicznych i fizjologicznych"

  IPS

  Instytut Przemysłu Skórzanego w Łodzi i Polska Izba Przemysłu Skórzanego serdecznie zapraszają do udziału w konferencji realizowanej w ramach projektu FOOTyWEAR Polska pt. „Innowacyjne Projektowanie Obuwia na podstawie parametrów biomechanicznych i fizjologicznych”, która odbędzie się dnia 5 listopada 2014 r. w INESS HOTEL w Łodzi przy ul. Wróblewskiego 19/23.

  Więcej…

  Inauguracja Centrum POLINTEGRA


  27 października 2014 r. w siedzibie PwC w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy, na mocy której powstało Centrum Polintegra - Ponadregionalne Centrum Naukowo-Przemysłowe (Bio) - Polimery - Materiały - Technologie dla Gospodarki.

  Więcej…

  Sukces Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej na VIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2014

  05IWIS2014

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej zgłosił do konkursu IWIS 2014 trzy wynalazki, które zostały wysoko ocenione przez międzynarodowe jury.

  Więcej…

  Zakończył się Polski Kongres Gospodarczy

  Nauka ma być użyteczna – to słowa, które stały się mottem Polskiego Kongresu Gospodarczego Nauka dla biznesu, biznes dla nauki. Organizowane przez  Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej wydarzenie z udziałem blisko pół tysiąca gości było jednym z najważniejszych elementów obchodów 25-lecia Organizacji. Kongres, którego gościem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski, odbył się w dniach 22 –– 23 października 2014 r. na stadionie Narodowym. Radę Główną Instytutów Badawczych reprezentował prof. Leszek Rafalski, który zabrał głos w sesji dyskusyjnej pt. Komercjalizacja wiedzy na linii: nauka – przedsiębiorstwa  - oczekiwania biznesu

  Więcej…

  Złoto, srebro i brąz w Zagrzebiu dla Instytutu EMAG

   

  Wynalazki opracowane w Instytucie EMAG zdobyły Medale Złoty, Srebrny i Brązowy podczas  Międzynarodowej Wystawy Wynalazków ARCA w Zagrzebiu.

  Więcej…

  Wyróżnienie dla Instytutu Odlewnictwa w konkursie „Panteon Administracji Polskiej”

  1

  15 października 2014 r. krakowski Instytut Odlewnictwa otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Panteon Administracji Polskiej”, organizowanym corocznie, pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

  Więcej…

  Współpraca w pracach badawczych pomiędzy Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej a centrum R&D EDF w Paryżu

  0-600

  Prof. Andrzej Chmielewski - dyrektor IChTJ oraz Bernard Salha - wiceprezes EDF odpowiedzialny za R&D podpisali w Paryżu porozumienie w celu nawiązania współpracy badawczo – rozwojowej, w takich dziedzinach jak odporność materiałów na starzenie oraz badania w zakresie chemii i środowiska. Porozumienie zostało podpisane 13 października 2014 r. podczas wizyty przedstawicieli IChTJ w paryskim Laboratoriom Badań nad Wytrzymałością Materiałów.

  Więcej…

  Wyróżnienie dla Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej na Międzynarodowej Konferencji i Targach Nafta i Gaz 2014

  logo ichtj

  W dniach 17 - 18 września 2014 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się  XII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Nafta i Gaz 2014.Tegoroczna wystawa odbyła się wraz z Targami Przemysłu Chemicznego Expochem 2014. Jest to wynik ścisłej koordynacji działań branży chemicznej oraz przemysłu naftowego i gazownictwa mający na celu jak najdalej idące zbliżenie chemii z sektorem nafty i gazu. Część wystawowa zgromadziła wiele firm oferujących produkty i usługi z zakresu sektora wydobywczego.

  Więcej…

  Międzynarodowa konferencja „1st International Conference – Science for Business: Innovations for textiles, polymers and leather”

  ipsInstytut Przemysłu Skórzanego w Łodzi serdecznie zaprasza do udziału w Konferencji Międzynarodowej pt  „1st  International Conference – Science for Business: Innovations for textiles, polymers and leather”, która odbędzie się 14 października 2014 r. w ramach VII Europejskiego Forum Gospodarczego.

  Więcej…

  Nowe pozycje w Księgarni Naukowej

  ksiegarnia

  W Księgarni Naukowej pojawiła się nowe pozycje. Pierwszą z nich jest najnowszy numer "Biuletynu Instytutu Zachodniego", a w nim bardzo ciekawy komentarz do jesiennych wyników wyborów do parlamentów krajowych Saksonii, Turyngii i Brandenburgii autorstwa dr. Piotra Kubiaka: „Alternatywa dla Niemiec rośnie w siłę!".

  Kolejna pozycja to Przewodnik po terminologii: toksykologia, bezpieczeństwo żywności, zdrowie publiczne, ocena ryzyka. Jest to praca zbiorowa pracowników Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.  Strategia "Europa 2020" - kontynuacja czy reforma?

  MG

  Serdecznie zapraszamy na organizowaną przez Ministerstwo Gospodarki oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce konferencję Strategia "Europa 2020" - kontynuacja czy reforma?  Mamy nadzieję, że stanowić ona będzie okazję do wymiany poglądów o doświadczeniach wynikających z dotychczasowej realizacji strategii, efektach wdrażania strategii w Polsce i Europie oraz wspólnego zastanowienia się nad jej przyszłością.

  Więcej…

  MORATEX na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2014

  targi zbrojeniowe mspo 2014 kielce fot.18 W dniach 01-04 września 2014 r. w Kielcach odbyła się jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych dotyczących przemysłu zbrojeniowego - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2014. W tegorocznym MSPO wzięło udział około 500 wystawców z całego świata prezentując najnowsze osiągnięcia w zakresie broni, amunicji, sprzętu i wyposażenia Wojska, Policji, Straży Granicznej i służb ratowniczych.

  Więcej…

  Warszawskie Dni Techniki

  Dni techniki

  W dniach 22 – 26 października 2014 r.  odbędą się IV Warszawskie Dni Techniki (WDT) pod hasłem „Warszawa - technika wczoraj, dziś, jutro”.

  Więcej…

  Technologie ITB „MORATEX” na straży bezpieczeństwa. Moda i funkcjonalność umundurowania funkcjonariuszy służb MSW

  3 MORATEX

  W dniach 29-31 sierpnia 2014 r. w Centrum Handlowym PTAK w Rzgowie koło Łodzi, pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego zorganizowane zostało Forum Gospodarcze, w którym uczestniczył m.in. Lech Wałęsa.

  Więcej…

  Milowy krok w badaniach promieniowania kosmicznego najwyższych energii z udziałem fizyków z NCBJ

  Lot stratosferycznego balonu testującego aparaturę badawczą na wysokości 38,3 km zakończył się sukcesem. Wkrótce urządzenia zostaną zamontowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i projekt EUSO (Extreme Universe Space Obserwatory) rozpocznie właściwe prace nad badaniem promieniowania kosmicznego najwyższych energii.

  Więcej…

  ICTECH – zapraszamy na konferencję

  ICTECH

  Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Instytut Technik Innowacyjnych EMAG serdecznie zapraszają do udziału w konferencji "ICTECH: informatyka na Śląsku - doświadczenia i wyzwania", która odbędzie się 19 listopada 2014 r. w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (Katowice, ul. 1 Maja 50).

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, sierpień 2014

  biuletyn3-2014-1

  Biuletyn Informacyjny RGIB, sierpień 2014
  W numerze:

  Więcej…

  Badacze z Narodowego Centrum Badań Jądrowych współtwórcami systemu MODES

  logo-NCBJ-800

  Z pomocą polskich naukowców międzynarodowa grupa fizyków wybudowała prototyp ruchomego modułowego systemu wykrywania materiałów radioaktywnych i jądrowych o specjalnym znaczeniu - MODES SNM. Badacze z NCBJ odpowiadali za badania nad innowacyjnym układem detektorów wykorzystujących sprężony gaz.

  Więcej…

  RGIB partnerem naukowym Konferencji „Venture Day” w Gdańskim Parku Naukowo - Technologicznym, 20 listopada 2014 r.

  Konferencja "Venture Day" jest platformą mającą na celu łączenie środowisk nauki, wynalazców, przedsiębiorców oraz inwestorów z branż: ICT, biotechnologii, ochrony środowiska i szeroko pojętej energetyki.

  Więcej…

  Trwa nabór wniosków do VI edycji konkursu "Innowator Mazowsza"

  Konkurs Innowator Mazowsza promuje innowacyjność realizowaną na Mazowszu, pogłębia współpracę środowiska nauki ze sferą biznesu i ułatwia dzielenie się naukowymi dokonaniami, które można praktycznie zastosować w biznesie. Już po raz szósty Samorząd Województwa Mazowieckiego nagrodzi ludzi i firmy, które nowatorskim podejściem starają się zmienić oblicze mazowieckiej gospodarki.

  Więcej…

  Międzynarodowa Szkoła Letnia w Instytucie Badawczym Leśnictwa

  IBL 1

  W dniach 8-10 Lipca 2014 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym  miała miejsce Międzynarodowa Szkoła Letnia Molekularna Identyfikacja i detekcja obcych inwazyjnych gatunków w ekosystemach leśnych.

  Więcej…

  XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Nauka dla hodowli i nasiennictwa roślin uprawnych”

  IHAR konf

  W dniach 2-6 lutego 2015 roku Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Radzikowie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w XII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Nauka dla hodowli i nasiennictwa roślin uprawnych”.
  Konferencja organizowana jest Zakopanem w Ośrodku Konferencyjno-Wczasowym „HYRNY” i została objęta honorowym patronatem Wicepremiera Rządu RP - Ministra Gospodarki i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Więcej…

  Seminaria Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

  grafika pasek do informacji o seminariachInstytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych serdecznie zaprasza do udziału w Otwartych Seminariach IETU w roku 2014. Seminaria odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca o godzinie 13.00, za wyjątkiem przerwy wakacyjnej.

  Więcej…

  VIII Międzynarodowa Konferencja „Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych”

  grafika pasek do informacji o konferencji

  6-8 października 2014 r. w Ustroniu i Katowicach odbędzie się VIII Międzynarodowa Konferencja „Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych”. Konferencja organizowana jest przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.

  Więcej…

  Nowa pozycja w Księgarni Naukowej

  Kwartalnik-MINIB okladka

  Zapraszamy do zapoznania się z nową pozycją w Księgarni Naukowej. Tym razem jest to informacja o wydawanym przez Instytut Lotnictwa kwartalniku naukowym „Marketing Instytucji Naukowych i Badawczych”

  Instytuty badawcze z Mazowsza na Targach Nauki i Kooperacji

  Targi koope
  W dniach 26-27 czerwca br. w warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się pierwsza edycja mazowieckich Targów Nauki i Kooperacji. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Spotkanie zorganizowano w kontekście priorytetów nowej perspektywy unijnej, która stawia na ścisłą współpracę nauki i przemysłu.

  Więcej…

  ViaExpert promuje instytuty badawcze

  Via Ex

  Instytut Badawczy Dróg i Mostów otworzył Pontiseum


  Ekspozycja „Mosty z Wisły” - zorganizowana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów na jego terenie, nieopodal praskiego przyczółka Mostu Gdańskiego - przyciąga uwagę mediów i zainteresowanych historią Warszawy. Tych kilka reliktów warszawskich mostów tworzy swoiste muzeum - „Pontiseum”.

  Więcej…

  Artykuł prof. Ryszarda Hołownickiego z Instytutu Ogrodnictwa na łamach „Forum Akademickiego”

  IHAR

  Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu prof. Ryszarda Hołownickiego pt. „Mniej niż 50% nauki dla gospodarki” opublikowanego na łamach „Forum Akademickiego”. Autor wskazuje na potrzebę szerszego zainteresowania ośrodków decyzyjnych i środowisk naukowych działalnością upowszechnieniową.

   

  załącznik: Mniej niż 50% nauki dla gospodarki

  Najbardziej innowacyjny gęstościomierz

  DSC 9634

  Instytut EMAG został nagrodzony w konkursie Innowacje 2014, zorganizowanym przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH oraz miesięcznik „Napędy i Sterowanie”.

  Więcej…

  Folder informacyjny o Centrum Naukowo-Przemysłowym POLINTEGRA

  centrum polintegra

  Celem Centrum POLINTEGRA (PNCP) jest aktywizacja przedsiębiorstw i sektorów nauki działających w obszarze technicznym, chemicznym i biotechnologii oraz realizowanie wspólnych przedsięwzięć. Pomysłodawcą projektu jest dr hab. inż. Danuta Ciechańska - dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Centrum współtworzyły również Instytut Chemii Przemysłowej oraz Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".

  Więcej…

  Europejski Kongres Technologiczny we Wrocławiu

  ekt

  12-13 czerwca br. odbył się we Wrocławiu Europejski Kongres Technologiczny zorganizowany przez Politechnikę Wrocławską, Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii.

  Więcej…

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych odpowiada za instalację próżniową krakowskiego synchrotronu

  NCBJ logo
  17 czerwca br. na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie specjaliści Zakładu Aparatury Jądrowej (ZdAJ-HITEC), będącego częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), rozpoczęli prace montażowe pierwszego w Polsce synchrotronu.

  Więcej…

  VII Posiedzenie RGIB oraz Jubileusz 80-lecia Instytutu Śląskiego

  16 czerwca br. w Prószkowie koło Opola odbyło się posiedzenie RGIB zorganizowane przez Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu. Uczestników przyjęła pani dr inż. Katarzyna Widera – Dyrektor Instytutu Śląskiego oraz x. prof. Andrzej Hanich – członek RGIB. Dyrektor K. Widera omówiła działalność Instytutu Śląskiego na tle jego 80-letniej historii, prezentując szerokie i wnikliwe prace naukowe związane z dramatyczną historią regionu śląskiego.

  Więcej…

  Robot PIAP GRYF nagrodzony Godłem „Teraz Polska”

  02

  Mały robot do rozpoznania terenu - opracowany i wytwarzany w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów - został nagrodzony Godłem „Teraz Polska” w XXIV edycji Konkursu w kategorii przedsięwzięcie innowacyjne.

  Więcej…

  CNBOP-PIB laureatem Konkursu Teraz Polska

  CNBOP 6

  9 czerwca 2014r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się XXIV uroczysta GALA konkursu „TERAZ POLSKA”, podczas której wręczone zostały najbardziej prestiżowe nagrody gospodarcze w kraju. Nagrodzonych Godłem zostało 15 produktów, 8 usług, 2 przedsięwzięcia innowacyjne oraz 5 samorządów.

  Więcej…

  Dwie nagrody w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa - 2014" dla CNBOP-PIB

  cnbop 5

  Diamentowa Statuetka Lidera Bezpieczeństwa Państwa dla Projektu „Zintegrowany system budowy planów zarządzania kryzysowego w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne”

  Więcej…

  Nowa pozycja w księgarni naukowej

  BIZ 164 1

  Zapraszamy do lektury nowego „Biuletynu Instytutu Zachodniego”  a w nim bardzo ciekawa analiza ostatniej wizyty Prezydenta Baracka Obamy w Polsce przygotowana przez prof. Jadwigę Kiwerską pt. „Rosjo, miej się na baczności – Ameryka wraca!”

  Więcej…

  Prof. Henryk Skarżyński laureatem plebiscytu „Ludzie wolności”

  Widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" nagrodzili osoby, które w ciągu minionych 25 lat stały się dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji. Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Laureatów nagrodzono w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, społeczeństwo, sport.

  Więcej…

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego partnerami Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci

  10

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wraz z Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego zostali oficjalnymi partnerami dla inicjatywy Domu Kultury „Świt” czyli Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci. Jest to projekt, którego celem jest rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań i predyspozycji dzieci.

  Więcej…

  XXIII Forum Sprawozdawcze Instytutów Badawczych

   

  EMF 0446

  W dniach 26-27 maja 2014 r. w warszawskim Hotelu Novotel-Centrum odbyło się coroczne Forum Sprawozdawcze Elektorów Instytutów Badawczych. W Forum uczestniczyło 116 elektorów z instytutów technicznych, medycznych, rolniczo-przyrodniczych i humanistycznych.

  Więcej…

  XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Człowiek - Zdrowie - Środowisko

  logo-konferencja

  W dniach 11-12 września 2014 r. w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Człowiek - Zdrowie - Środowisko organizowana przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy i Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej w Sosnowcu.

  Więcej…

  Konkurs STRATEGMED rozstrzygnięty


  W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnięty został konkurs w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED. W programie tym - w konsorcjach złożonych z jednostek naukowych i przedsiębiorstw - będzie uczestniczyć 15 instytutów badawczych przy realizacji 25 projektów.

  Komercjalizacja B+R dla praktyków 2013

  ncbr-logo-top

  Publikacja „Komercjalizacja B+R dla praktyków 2013” wydana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma na celu przeprowadzić Państwa od A do Z po złożonych zagadnieniach komercjalizacji jednostek badawczo-rozwojowych. Przewodnik ma być swoistym narzędziem pracy i pozwolić sprawnie przebrnąć przez aspekty organizacyjno-prawne, księgowe i podatkowe komercjalizacji wyników prac badawczych instytucji.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, maj 2014

  biuletyn2-2014
  W numerze:
  Jak oceniać nas za realizację ustawowych obowiązków? (str. 1-4)
  POMNIK – Centrum Zdrowia Dziecka” – Instytut z kategorią „A+” (str. 5–7)
  Infomat-e szansą dla niepełnosprawnych (str. 8)
  Udział Państwowego Instytutu Weterynaryjnego–PIB w monitorowaniu, rozpoznaniu i przygotowaniu planu zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików (str. 9)
  EuroLab i CrimeLab – mariaż nauki i biznesu (str. 10–11)
  Apel kierowników jednostek organizacyjnych Centrum Onkologii –Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie (str. 11)
  Ponadregionalne Centrum Naukowo-Przemysłowe – POLINTEGRA (str. 12)


  plik do pobrania: Biuletyn Informacyjny nr 2/2014

  ACADEMIA 2014 - Targi Książki Akademickiej i Naukowej

  W gronie wystawców – wydawnictwa instytutów badawczych, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz uczelni z całej Polski. Promocja literatury naukowej i podręczników, spotkania z autorami, dyskusje o zmianach zachodzących na rynku książki naukowej i akademickiej...Promocyjne ceny nowości wydawniczych,
  a nawet - w stoisku zorganizowanym przez Radę Główną Instytutów Badawczych - możliwość otrzymania książki i czasopisma za…uśmiech.

  Więcej…

  Polsko – Niemiecki Szczyt Naukowy

  DSC 4417

  W dniach 22-23 maja 2014 r. w Warszawie odbył się Polsko-Niemiecki Szczyt Naukowy (Polish-German Science Summit) zorganizowany przez Polską Akademię Nauk, Stowarzyszenie Helmholtza i Berlińsko-Brandenburską Akademię Nauk.

  Więcej…

  Milowy krok w badaniach nad fuzją jądrową – stellarator W7-X otwarty

  w7x420 maja br. w Instytucie Fizyki Plazmy Max Planck w Greifswald, w obecności m.in. Günthera Oettinger’a - komisarza UE ds. energetyki, prof. Johanny Wanka - Ministra Edukacji Niemiec i prof. Włodzisława Ducha - Podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polski, uruchomiono stellarator Wendelstein 7-X (W7-X), obecnie największy na świecie eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej. W projekcie o wartości 2 mld euro, w którym będzie opracowywana technologia wytwarzania energii przyszłości, swój znaczący udział mieli naukowcy z Polski, w tym z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

  Więcej…

  „Horyzont 2020” - wyzwania i szanse dla polskiej nauki

   

  22 maja 2014 r.  w Muzeum Historii Żydów Polskich odbyła się konferencja „Horyzont 2020” - wyzwania i szanse dla polskiej nauki. W czasie konferencji prowadzono dyskusje w trzech panelach, który przewodniczyli: prof. Lena Kolarska-Bobińska – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr hab. Jacek Guliński – Podsekretarz stanu MNiSW oraz prof. Włodzisław Duch –Podsekretarz stanu MNiSW.

  Więcej…

  Wręczenie medali i nagród laureatom wystawy „ARCHIMEDES 2014”

  620 maja br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbyła się uroczystość wręczenia medali i nagród specjalnych laureatom XVII Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2014, którzy prezentowali swoje rozwiązania w ramach kolektywnego stoiska Agencji Promocyjnej Inventor – Oficjalnego Przedstawiciela Wystawy – współorganizatora uroczystości.

  Więcej…

  Instytut Chemii i Techniki Jądrowej laureatem konkursu dla Kluczowych Dostawców PKN ORLEN

  orlen dyplom 2

  7 maja 2014 r. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się konferencja zorganizowana przez Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. dla Kluczowych Dostawców. Na uroczystym wręczeniu dyplomów i statuetek Instytut Chemii i Techniki Jądrowej został wyróżniony jako Niezawodny Dostawca PKN ORLEN S.A. w kategorii Usługi remontowe - za rzetelność, solidność profesjonalną współpracę w 2013 r.

  Więcej…

  Dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME laureatem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

  15 maja br. podczas uroczystej gali z udziałem przedstawicieli świata biznesu, polityki, kultury i nauki wręczono „biznesowe Oscary” czyli Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nagrody wręczono w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacja oraz Działalność Społeczna.

  Więcej…

  Konferencja „Kultura i polityka kulturalna w Polsce i Niemczech po przełomie 1989. Bilans, debaty, perspektywy”

  I Zachodni

  Instytut Zachodni w Poznaniu zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji pt. „Kultura i polityka kulturalna w Polsce i Niemczech po przełomie 1989. Bilans, debaty, perspektywy”, którą organizuje wraz z Kulturpolitische Gesellschaft e.V. (Bonn) w dniach 11-12 czerwca 2014 r. w siedzibie Instytutu Zachodniego przy ul. Mostowej 27A w Poznaniu.

  Więcej…

  V posiedzenie RGIB

  EMF 9985

  12 maja 2014 r. w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów odbyło się V posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych, które dedykowane było omówieniu wniosków opracowanych przez Komisję ds. zmian zasad oceny jednostek naukowych.

  Więcej…

  Nowi profesorowie w instytutach badawczych

  źródło: www.wim.mil.pl

  W ostatnim czasie prezydent RP Bronisław Komorowski kilkakrotnie wręczał akty nominacyjne profesorom. Do grona profesorskiego dołączyli naukowcy z instytutów badawczych:

  Więcej…

  POLINTEGRA - Ponadregionalne Centrum Naukowo-Przemysłowe (Bio)-POLIMERY-MATERIAŁY-TECHNOLOGIE dla GOSPODARKI

  polintegra
  15 kwietnia w Ministerstwie Gospodarki odbyło się Seminarium, którego celem było ustalenie roli i zasad uczestnictwa przemysłu w działalności Centrum POLINTEGRA. Jest to nowe centrum naukowo-przemysłowe, zainicjowane przez dr hab. inż. Danutę Ciechańską, Dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych i zorganizowane wspólnie przez: Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytut Chemii Przemysłowej, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".

  Więcej…

  Medale dla instytutów badawczych z wystawy „ARCHIMEDES 2014”

  LOGO

  4 kwietnia br. zakończył się trwający cztery dni XVII Moskiewski Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2014”. Przez lata organizatorzy wystawy wypracowali sobie dużą renomę i markę, przez co jest ona liczącą się imprezą na mapie światowych targów wynalazczości. XVII edycja wystawy zgromadziła ponad 1000 wynalazków z 20 krajów świata. Na powierzchni prawie 5000m² zostało zaprezentowanych około 1000 rozwiązań innowacyjnych.

  Więcej…

  IV posiedzenie RGIB

  RGIB 2014- 002

  31 marca 2014 r. w Instytucie Zootechniki PIB  odbyło się IV posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Zmarł profesor Zbigniew Górny wieloletni Dyrektor Instytutu Odlewnictwa w Krakowie

  prof z gorny

  Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Zbigniewa Górnego wieloletniego Dyrektora Instytutu Odlewnictwa w Krakowie.

  Więcej…

  Przeszczep serca w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka"

  W Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" po raz pierwszy przeprowadzono przeszczep serca. Po ponad roku oczekiwania i życiu ze sztuczną komorą sercową 14-letni Kuba dostał nowe serce. Pacjent opuścił już oddział intensywnej terapii i jest obecnie pod opieką kliniki kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka. Operację przeprowadził prof. Mariusz Kuśmierczyk z Instytutu Kardiologii w Aninie.

  Więcej…

  Spotkanie Prezydium RGIB z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Leną Kolarską - Bobińską

  W dniu 19 marca br. członkowie Prezydium RGIB w składzie: prof. Leszek Rafalski – Przewodniczący RGIB, prof. Barbara Gworek, prof. Henryk Skarżyński, prof. Zbigniew Śmieszek, mgr Maria Magdalena Stacewicz spotkali się z prof. Leną Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ze strony MNiSW, oprócz pani Minister, uczestniczyli: Magdalena Maciejewska – Dyrektor Departamentu Instrumentów Polityki Naukowej, Marcin Czaja – Dyrektor Departamentu Organizacji Szkolnictwa Wyższego, Kontroli i Nadzoru.

  Więcej…

  Targi EuroLab oraz CrimeLab 2014

  crime lab 2014

  14 marca br. zakończyły się XVI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz III Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Targi należą obecnie do najważniejszych międzynarodowych wystaw branży laboratoryjnej w Europie, a ich formuła  integruje świat nauki, techniki i biznesu.

  Więcej…

  Targi GEO-EKO-TECH na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego

  Szanowni Państwo


  Zapraszamy do zaprezentowania oferty Państwa firmy, usług, sprzętu i rozwiązań na XII Międzynarodowych Targach GEOLOGIA „GEO-ECO-TECH”, które odbędą się w dniach 15-16 maja 2014 r., na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.(wejscie od ul. Wiśniowej)

  Więcej…

  Nowy Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego

  Decyzją Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury i Rozwoju Pani Elżbiety Bieńkowskiej dr hab. inż. Marcin Ślęzak z dniem 11 marca 2014 roku został powołany na stanowisko Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego. Decyzja Pani Minister zakończyła tym samym trwającą od 23 października 2013 roku procedurę konkursową mającą na celu wyłonienie nowego Dyrektora ITS.

  Więcej…

  XXI Giełda Wynalazków

  XXIGW

  Wręczenie dyplomów i statuetek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które odbyło się 11 lutego br. w Sali Audytoryjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zainaugurowało XXI Giełdę Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 2013 r. na Światowych Targach i Wystawach Wynalazczości.

  Więcej…

  XI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA IPOEX 2014

  IPO konf

  Instytut Przemysłu Organicznego  serdecznie zaprasza na XI MIĘDZYNARODOWĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ IPOEX 2014 Materiały wybuchowe Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo, która odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2014 r., w miejscowosci Ustroń Zawodzie.

  Więcej informacji na stronie konferencji: www.konferencja.ipo.waw.pl

  Posiedzenie inauguracyjne Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w nowym składzie

  Przewodniczący RGIB, prof. Leszek Rafalski wziął udział w posiedzeniu Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniu 13 lutego br. Uczestniczył w debacie nad kierunkami i instrumentarium prac programowych Rady. Zwrócił uwagę na konieczność współdziałania wszystkich środowisk naukowych w przygotowaniu i realizacji projektów finansowanych w Programie Horyzont 2020 i POIR. Omówił krótko bariery związane z prowadzeniem badań i wdrożeń, a także kryteria oceny jednostek naukowych uwzgledniające ich wpływ na innowacyjność w kraju i w skali międzynarodowej.

  Spotkanie Przewodniczącego RGIB z Ministrem Zdrowia

  29 stycznia b.r. prof. Leszek Rafalski, Przewodniczący RGIB spotkał się z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Omawiane były problemy instytutów medycznych prowadzących działalność leczniczą.

  Spotkanie Przewodniczącego RGIB z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

  23 stycznia b.r. prof. Leszek Rafalski, Przewodniczący RGIB spotkał się z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Leną Kolarską-Bobińską. Poruszone zostały problemy dotyczące instytutów badawczych, w szczególności: kryteriów oceny jednostek naukowych, instytutów medycznych, reprezentatywności rad i zespołów powoływanych przez MNiSW, Programu Horyzont 2020 oraz programów POIR i POWER.

  XXI Giełda Wynalazków objęta patronatem RGIB

  Informacja o G2014-1

  Rada Główna Instytutów Badawczych objęła patronatem XXI Giełdę Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach i Wystawach Wynalazczości w 2013 r., które odbędą się w dniach 11-12 lutego 2014 r. w Centrum Nauki KOPERNIK. W imieniu organizatorów - Eurobusiness-Haller oraz Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zapraszamy do udziału w ekspozycji.

  Zaproszenie

  Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych w NCBJ

  źródło: http://www.ncbj.gov.pl/

  15 stycznia 2013 r. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oddano do użytku najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków. Projekt o wartości 2,5 mln zł wpłynie nie tylko na zwiększenie potencjału badawczego Ośrodka Radioizotopów Polatom NCBJ, ale pozwoli również na przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w radioterapii onkologicznej.

  Więcej…

  Otwarcie najnowocześniejszego na świecie laboratorium badania łożysk w Instytucie Lotnictwa

  8 stycznia 2014 r. w Instytucie Lotnictwa otwarto nowe Laboratorium Badania Łożysk, które jest najnowocześniejszą tego typu jednostką na świecie. Laboratorium umożliwi przeprowadzenie wysoko wyspecjalizowanych badań łożysk lotniczych m.in. dzięki napędowi głównemu o mocy 150 kilowatów, umożliwiającemu  testy z prędkościami obrotowymi do 25 tys. oraz rozbudowanemu agregatowi hydraulicznemu.

  Więcej informacji na stronie: Otwarcie najnowocześniejszego na świecie laboratorium badania łożysk w Instytucie Lotnictwa

  Wybory w RGNiSW

  9 stycznia br. odbyły się wybory do  Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz pierwsze posiedzenie w nowej kadencji Rady. Przewodniczącym RGNiSW został prof. dr hab. Jerzy Woźnicki.

  Do Prezydium Rady został wybrany prof. dr hab. inż. Marian Szczerek (Instytut Technologii Eksploatacji –PIB), a Przewodniczącym Komisji Nauki RGNiSW został wybrany prof. nadzw. dr. hab. inż. Janusz Igras (Instytut Nawozów Sztucznych)

  Gratulujemy!

  Nagroda Premiera dla Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów

   

  Zespół z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów  PIAP, pod kierownictwem inż. Zbigniewa Pilata, odebrał I nagrodę Premiera za wybitne osiągnięcie naukowo-techniczne - Zrobotyzowaną technologię ukosowania blach z wykorzystaniem cięcia plazmowego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 11 grudnia 2013 r. w Kancelarii Premiera.

  Więcej…

  Finał XVI edycji Konkursu POLSKI PRODUKT PRZYSZŁOŚCI

  9 grudnia 2013 r., w Łazienkach Królewskich w Warszawie, odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XVI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości (PPP), organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

  Więcej…

  Perły Innowacji - PROGRESS 2013 wyłowione z naszego oceanu wiedzy

  3 grudnia br., podczas uroczystej XI Gali Pereł Polskiej Gospodarki zorganizowanej przez wydawcę anglojęzycznego ekonomicznego miesięcznika Polish Market, przed widownią złożoną z wybitnych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, kultury, mediów, przed kamerami stacji telewizyjnych nagrody odbierali przedstawiciele instytutów badawczych:

  Więcej…

  Sukcesy polskich wynalazczyń w Sztokholmie

  W dniach 27-28 listopada 2013 w Sztokholmie odbyła się międzynarodowa konferencja, której tematem było „Przyspieszenie wzrostu innowacyjności produktów i usług oraz ekonomiczne i społeczne skutki tej zmiany ”. Wydarzenie to było organizowane przez międzynarodową organizację Global Women Inventors & Innovators Network, GWIIN (Światowa Społeczność Kobiet Wynalazczyń i Innowatorek). Udział Polskich wynalazczyń był wspierany i koordynowany przez Fundację na rzecz promocji nauki polskiej i wynalazczości HALLER PRO INVENTIO.

  Więcej…

  Prestiżowa nagroda naukowa dla prof. Andrzeja Chmielewskiego


  Prof. Andrzej G. Chmielewski - Dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej,  jako pierwszy Polak, został laureatem „Lifetime Award for Science” - nagrody przyznawanej naukowcom posiadającym wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie technologii radiacyjnych.

  Więcej…

  Uroczystość wręczenia medali laureatom iENA 2013

  Rada Główna Instytutów Badawczych wraz z Agencją Promocyjną INVENTOR zorganizowała uroczyste spotkanie z udziałem mediów, na którym wręczono medale, dyplomy oraz listy gratulacyjne laureatom 65. Międzynarodowych Targów „Pomysły – Wynalazki – Nowe produkty” iENA 2013.

  Więcej…

  Seminarium w Instytucie Elektrotechniki - Współpraca nauki z przemysłem. Możliwości finansowania w latach 2014-2020

  2 grudnia br. w siedzibie Instytutu Elektrotechniki w Warszawie odbyło się seminarium - Współpraca nauki z przemysłem. Możliwości finansowania w latach 2014-2020. Jego celem było przedstawienie problematyki oraz założeń nowego Programu Ramowego Horyzont 2020. Spotkanie skierowane było do środowiska naukowców i badaczy oraz przedsiębiorstw zainteresowanych aplikowaniem o środki finansowe bezpośrednio z Komisji Europejskiej.

  Więcej…

  Prof. Piotr Grabiec z Instytutu Technologii Elektronowej laureatem Kryształowej Brukselki 2013

  Nagroda "Kryształowej Brukselki" jest nagrodą przyznawaną za wybitne osiągnięcia w promocji i realizacji programów badawczych Unii Europejskiej.

  W kategorii: NAGRODA INDYWIDUALNA zdobył ją w tym roku dr inż. Piotr GRABIEC, prof. w ITE, pełniący funkcję zastępcy dyrektora ITE ds. Oddziału w Piasecznie.

  Więcej…

  Dr hab. Janusz Czerepko dyrektorem Instytutu Badawczego Leśnictwa

  Minister Środowiska powołał z dniem 1 grudnia 2013 r. dr. hab. Janusza Czerepko, prof. IBL na stanowisko Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa.

  Profesor Janusz Czerepko ukończył Wydział Leśny SGGW w 1997 r. i następnie rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Urządzania Lasu. Rozprawę doktorską obronił w 2002 roku, a stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2012. Jest absolwentem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania "Akademia Kompetencji Menadżera", które ukończył w roku 2013 na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  Więcej…

  Nabór ekspertów do programu HORYZONT 2020

  Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE ogłasza:
  "Rozpoczęła się rejestracja ekspertów, którzy będą wspierać Komisję Europejską i jej agencje wykonawcze w realizacji nowego Programu Ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020.

  Więcej…

  „Innowacje warunkiem rozwoju gospodarczego Polski”- konferencja towarzysząca Gali „Laur Innowacyjności”

  Uroczystą Galę, podsumowującą Konkurs NOT „Laur Innowacyjności” im. Stanisława Staszica, poprzedziła konferencja pn. „Innowacje warunkiem rozwoju gospodarczego Polski”. Konferencja, której współorganizatorem obok FSNT NOT było Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, odbyła się 26 listopada br. w Warszawskim Domu Technika NOT.

  do pobrania: prezentacja prof. Leszka Rafalskiego

  Więcej…

  III posiedzenie RGIB

  25 listopada 2013 r. w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się III posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  II konkurs na najlepszą pracę naukową i badawczą z obszaru obronności

  Minister Obrony Narodowej ogłasza II KONKURS NA NAJLEPSZĄ PRACĘ NAUKOWĄ I BADAWCZĄ Z OBSZARU OBRONNOŚCI pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej , Pana Bronisława Komorowskiego.

  Celem Konkursu jest promowanie dobrych praktyk i efektywności realizacji badań naukowych w obszarze obronności państwa.

  Więcej…

  Konferencja polsko-niemiecka 29.11.2013 Instytut Zachodni Poznań

  Instytut Zachodni w Poznaniu i Fundacja Konrada Adenauera w Warszawie organizują konferencję pt. „Niemcy i Polska: partnerstwo dla Europy? Polskie i niemieckie wyobrażenia o roli obu państw w Europie”. Konferencja odbędzie się 29 listopada b.r. w Instytucie Zachodnim w Poznaniu.

  Więcej…

  Papieski medal dla prof. Henryka Skarżyńskiego

  źródło: http://www.polskieradio.pl

  Prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu został uhonorowany przez papieża Franciszka Medalem Pro Ecclesia et Pontifice. Medal przyznany w dowód uznania oraz zaangażowania w pracę na rzecz człowieka i dobra wspólnego, wręczył Profesorowi kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

  Więcej…

  Gala Konkursu „Laur Innowacyjności” 2013

   

  Lista laureatów tegorocznej edycji Konkursu zostanie ogłoszona podczas uroczystej Gali 26 listopada 2013 r. w Warszawskim Domu Techniki NOT przy ul. Czackiego 3/5. Galę poprzedzi konferencja Innowacje warunkiem rozwoju gospodarczego Polski, która rozpocznie się  o godz. 11.00.

  Więcej…

  Jubileusz 65-lecia Instytutu Obróbki Plastycznej

   

  W grudniu 2013 r. mija 65 lat od powstania Instytutu Obróbki Plastycznej w Poznaniu. Na ten okres działalności Instytutu, od początku ukierunkowanej na unowocześnianie i rozwój polskiej gospodarki, składa się wiele osiągnięć naukowych i technicznych, w tym licencje sprzedane do wielu krajów, setki rozwiązań wdrożonych w przemyśle, zrealizowane projekty, publikacje i patenty, nagrody i wyróżnienia.

  Więcej…

  Prof. Maciej Bugajski z ITE laureatem Nagrody Ministra Nauki 2013

  Do grona  laureatów Nagrody Ministra Nauki - w kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki – dołączył prof. dr hab. Maciej Bugajski z Instytutu Technologii Elektronowej. Nagroda została przyznana za twórczy wkład w rozwój fizyki i technologii nowoczesnych laserów półprzewodnikowych i opracowanie pierwszych w kraju laserów na studniach kwantowych oraz kwantowych laserów półprzewodnikowych. Laureat jest autorem ponad 300 prac z dziedziny laserów półprzewodnikowych oraz autorem trzech monografii.

  Więcej…

  II Konwencja Badań i Innowacji "Czas na rozwój Polskich Technologii - od 7. Programu Ramowego do Horyzontu 2020"

   

  Szanowni Państwo,

  W dniu 29 listopada 2013 r. w Warszawie odbędzie się II Konwencja Badań i Innowacji "Czas na rozwój Polskich Technologii - od 7. Programu Ramowego do Horyzontu 2020".

  Więcej…

  Medale dla instytutów badawczych w Norymberdze - iENA 2013

  3 listopada zakończyły się 65. Międzynarodowe Targi „Pomysły Wynalazki Nowe Produkty” iENA w Norymberdze. Podczas trwających cztery dni targów, które odbywały się w Centrum Kongresowym w ramach Międzynarodowych Targów Consumenta swoje wynalazki i nowe technologie zaprezentowali wystawcy z 32 krajów świata.

   

  Więcej…

  NC2I-R – rusza pierwszy projekt koordynowany przez Polskę w ramach programu Euratom

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) koordynuje projekt o wartości 2,5 mln euro skupiający 21 partnerów krajowych i zagranicznych. Zbadanie możliwości wykorzystania reaktorów jądrowych do produkcji nie tylko energii elektrycznej ale także ciepła to wyzwanie stojące przed naukowcami. Ich sukces może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

  Więcej…

  II posiedzenie RGIB

   

  7 października 2013 r. w Państwowym Instytucie Geologicznym – PIB odbyło się II posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Międzynarodowy Dzień Informacyjny w związku z programem HORYZONT 2020

   

  Międzynarodowy Dzień Informacyjny i spotkania brokerskie związane ze zbliżającym się terminem ogłoszenia pierwszego konkursu na składanie wniosków projektowych w obszarze SPACE w programie HORYZONT 2020.

  http://www.b2match.eu/h2020spacetour/pages/warsaw

  Sukces instytutów badawczych na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Technologii INST 2013 w Taipei

   

  29 września 2013 r. zakończyła się 9. edycja Międzynarodowych Targów  Wynalazków i Technologii INST w Taipei. Pawilon polski reprezentujący nowatorskie rozwiązania polskich jednostek naukowych objęty był honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Profesor Henryk Skarżyński odznaczony przez dzieci

   

   

  „Przyrzekam być pogodnym i radość dzieciom przynosić” tymi słowami prof. Henryk Skarżyński dziękował najmłodszym pacjentom i ich rodzicom zgromadzonym w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach podczas uroczystości nadania Mu zaszczytnego tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu. W dniu 22 września 2013 r. to wyjątkowe odznaczenie przyznawane wyłącznie przez dzieci prof. Skarżyńskiemu wręczył Marek Michalak Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Rzecznik Praw Dziecka. Uroczystość swoją obecnością uświetniła ponadto Kawaler Orderu Umiechu Pani Henryka Krzywnons, Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Pani Anna Maria Wesołowska oraz Sekretarz Kapituły - Pani Barbara Kolago.

  Więcej…

  Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej BLACHOWNIA zaprasza

  W dniach 24 – 25 października 2013 r. w Hotelu „Mercure” w Opolu odbędą się IX Targi Wiedzy Technologicznej organizowane przez Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia” z Kędzierzyna-Koźla w ramach projektu Platforma Wiedzy Technologicznej Regionu Opolszczyzny V (PITRO V).

  Więcej…

  Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2013

  Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP oraz Politechnika Warszawska mają przyjemność zaprosić do udziału w siódmej edycji międzynarodowej wystawy wynalazków – International Warsaw Invention Show IWIS 2013. Tegoroczna Wystawa Wynalazków IWIS 2013 odbędzie się w dniach 08–10 października 2013 w Warszawie w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

  załącznik: IWIS 2013 komunikat, program, zaproszenie

  ITB uruchamia e-usługi

  Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, Instytut Techniki Budowlanej uruchomił portal klient.itb.pl, umożliwiając tym samym skorzystanie poprzez sieć internetową i za pośrednictwem „jednego okienka” z szerokiej gamy usług i produktów ITB.

  Więcej…

  Zmarł prof. dr inż. Witold Łuczyński

  Ze smutkiem  przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Witolda Łuczyńskiego - wieloletniego Dyrektora Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" w Łodzi, współtwórcy wielu rozwiązań technicznych wdrożonych do przemysłu włókienniczego.

  Odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Mania w Łodzi nastąpi 17 września 2013 r. o godzinie 13.30.

  Zmarł prof. dr hab. Andrzej Borys

  Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci prof. dr. hab. Andrzeja Borysa - członka Rady Głównej Instytutów Badawczych VIII kadencji, wybitnego naukowca, Dyrektora Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Wieloletniego Dyrektora Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, Przewodniczącego Rady Krajowej Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego przy ZG SITSpoż.

  Msza święta żałobna zostanie odprawiona 11 września 2013 roku o godzinie 11.00. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie – Pyrach przy ul. Szumiącej 5.

  Spotkanie Prezydium RGIB z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarą Kudrycką

  W dniu 3 września Prezydium RGIB w składzie:
  prof. Leszek Rafalski – Przewodniczący
  prof. Barbara Gworek – Wiceprzewodnicząca
  prof. Henryk Skarżyński – Wiceprzewodniczący
  prof. Zbigniew Śmieszek – Wiceprzewodniczący
  spotkało się z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarą Kudrycką.

  Więcej…

  Zmarł dr inż. Stefan Paradowski

  W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się o odejściu dr. inż. Stefana Paradowskiego - członka Rady Głównej Instytutów Badawczych VI kadencji,wybitnego inżyniera, długoletniego Dyrektora Instytutu Elektrotechniki, członka Komitetu Elektrotechniki PAN.
  Wiadomość tę przyjęliśmy z głębokim żalem.
  Msza św. odbędzie się w piątek 16 sierpnia br. o godz. 12.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego na ul. Broniewskiego 44, po której nastąpi wyprowadzenie na Cmentarz Wawrzyszewski.

  Spotkanie Premiera Donalda Tuska i Minister Barbary Kudryckiej z Prezydium RGIB oraz przedstawicielami innych gremiów naukowych

  Na zaproszenie Premiera RP Donalda Tuska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej Przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski oraz Wiceprzewodnicząca RGIB prof. Barbara Gworek uczestniczyli w spotkaniu poświęconym priorytetom rządu w nauce i szkolnictwie wyższym oraz wyzwaniom i szansom stojącym przed środowiskiem naukowym w Polsce.

  Więcej…

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych w stowarzyszeniu wspierającym badania i rozwój reaktorów IV generacji

   

  18 lipca 2013 r. w Budapeszcie instytuty badawcze zajmujące się energetyką jądrową z państw Grupy Wyszehradzkiej (ÚJV Řež z Czech, MTA EK z Węgier, VUJE, a.s. ze Słowacji i NCBJ z Polski) podpisały umowę założycielską Centrum Doskonałości V4G4. Powołane stowarzyszenie będzie wspierać badania i rozwój reaktorów IV generacji.

  Więcej…

  I posiedzenie RGIB VIII kadencji


  24 czerwca 2013 roku w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów odbyło się I posiedzenie VIII kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Komercjalizacja B+R dla praktyków

   

   

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało przewodnik „Komercjalizacja B+R dla praktyków”. Publikacja adresowana jest do państwowych jednostek badawczych, do których należą instytuty badawcze, uczelnie publiczne oraz instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk. Przewodnik w sposób przejrzysty i przystępny przedstawia złożone zagadnienia niezbędne do przeprowadzenia skutecznego procesu komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych (takie jak np. prawo własności przemysłowej, aspekty księgowe czy podatkowe).

  Więcej…

  Sniffer Dog – animator innowacji

  Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. serdecznie zaprasza do udziału w Projekcie pt: „Sniffer Dog – animator innowacji”, który realizowany jest w ramach Działania 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

  Więcej…

  Nominacje profesorskie dla naukowców z instytutów badawczych

  Do grona profesorskiego dołączyli kolejni naukowcy z instytutów badawczych. W ostatnim czasie nominacje profesorskie z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przyjęli:

  Więcej…

  Prof. Marian Szczerek Wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

  W dniu wczorajszym prof. dr hab. inż. Marian Szczerek - przedstawiciel środowiska instytutów badawczych w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego - został wybrany Wiceprzewodniczącym RGNiSW.
  Prof. Marian Szczerek jest zastępcą dyrektora ds. naukowo-badawczych Instytutu Technologii Eksploatacji - PIB w Radomiu. Na stronie internetowej MNiSW czytamy: http://www.nauka.gov.pl/nauka/rada-nauki/sklad-rady-nauki/prof-marian-szczerek/
  Gratulujemy Panu Profesorowi - Wiceprzewodniczącemu RGNiSW!

  Fotorelacja z XXII Forum Sprawozdawczo-Wyborczego Instytutów Badawczych

   

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXII Forum Sprawozdawczo-Wyborczego Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Od pomysłu do przemysłu – między nauką a biznesem

  Jak budować nowoczesne relacje pomiędzy nauką a biznesem? - zastanawiano się w czasie konferencji z cyklu „Partnerzy Zmian Gospodarczych: Badania, Innowacje, Rozwój 2014-2020”, zorganizowanej przez Business Centre Club i BAA Polska. W debacie wzięli udział eksperci otoczenia naukowego, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Patronat merytoryczny nad Debatą objęła Rada Główna Instytutów Badawczych. Debatę poprowadził red. Bartosz Marczuk z Rzeczpospolitej.

  Więcej…

  XXII Forum Sprawozdawczo-Wyborcze Instytutów Badawczych

  W dniach 27 – 28 maja 2013 r. w warszawskim hotelu „Novotel” odbyło  się XXII Forum Sprawozdawczo-Wyborcze Instytutów Badawczych.  W obradach uczestniczyło 136 elektorów reprezentujących ponad 100 instytutów.

  Więcej…

  Laboratorium IBL wciąż w czołówce europejskiej

  Samodzielna Pracownia Chemii Środowiska Leśnego IBL po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce laboratoriów europejskich, zajmujących się monitorowaniem ekosystemów leśnych.

  Więcej…

  Uroczystość wręczenia medali laureatom Salonu" ARCHIMEDES 2013"

  Rada Główna Instytutów Badawczych wraz z Agencją Promocyjną Inventor zorganizowała uroczyste spotkanie, na którym wręczono medale, dyplomy oraz listy gratulacyjne laureatom XVI Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2013”.

  Więcej…

  Zaproszenie na Wystawę EDURA 2013

  Od 12 do 14 czerwca br. w Kielcach  odbędzie się IX Międzynarodowa Wystawa - Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa EDURA objęta patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych. Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja Edukacja i Technika Ratownictwa oraz Targi Kielce.

  Więcej…

  Medale dla instytutów badawczych z wystawy w Moskwie

  XVI Międzynarodowy Salon Wynalazków i Technologii Innowacyjnych „ARCHIMEDES 2013"

  Wystawa odbywała się od 2 do 5 kwietnia 2013 r. w Moskwie. Na targach zaprezentowano ponad tysiąc wynalazków z 20 krajów świata, nagrody przyznawane były w 40 kategoriach tematycznych. Polskie stoisko, zorganizowane przez Agencję Promocyjną Inventor, patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Rada Główna Instytutów Badawczych oraz Fundacja „Kobiety Nauki”.

  Więcej…

  Konkurs Polski Produkt Przyszłości

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór do XVI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Celem Konkursu jest promocja i popularyzacja osiągnięć twórców innowacyjnych wyrobów i technologii, które mają szansę zaistnieć na polskim rynku.

  Więcej…

  Konkurs TECHNICUS

  Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT organizuje konkurs „TECHNICUS” na najlepszą książkę z zakresu techniki. Celem konkursu  jest wspieranie i promowanie wydawców oraz autorów, których publikacje książkowe z zakresu techniki wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

  Więcej…

  XII posiedzenie RGIB

  16 kwietnia 2013 r. w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach odbyło się XII posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  XV Targi „EuroLab” oraz II Targi „CrimeLab”

  Zakończyła się XV jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych oraz II Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej.

  Więcej…

  Planowanie w gospodarstwie leśnym XXI wieku

  W dniach 19–21 marca 2013 r. odbyła się V sesja Zimowej Szkoły Leśnej przy Instytucie Badawczym Leśnictwa, zorganizowana wspólnie z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.

  Więcej…

  Konkurs „Laur Innowacyjności 2013”

  Naczelna Organizacja Techniczna – Federacja Stowarzyszeń Naukowo–Technicznych organizuje III edycję Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2013”. Idea Konkursu wyrosła z przekonania, że kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest rozwój innowacyjności, promowanie produktów innowacyjnych i ich twórców oraz pomoc w przyspieszaniu aplikacji innowacyjnych rozwiązań.

  Więcej informacji, w tym regulamin Konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znaleźć można na stronie: http://www.zutnot.com.pl/laur-innowacyjnosci-2012.html

  Zmarł prof. dr hab.inż. Aleksander Nakonieczny

  W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się o odejściu prof. dr. hab. inż. Aleksandra Nakoniecznego – członka Rady Głównej Instytutów Badawczych VII kadencji, wybitnego inżyniera, wieloletniego Dyrektora Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Wiadomość tę przyjęliśmy z niedowierzaniem, głębokim żalem i bólem.

  Więcej…

  Kariera naukowa – improwizacja czy strategia?

  Szanowni Państwo,

  Członkowie ruchu społecznego „Obywatele Nauki” (www.obywatelenauki.pl) zapraszają na publiczną debatę poświęconą problemom realizacji kariery naukowej w Polsce, pt. „Kariera naukowa – improwizacja czy strategia”.

  Więcej…

  „Czy polska nauka idzie w las?”- debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem Przewodniczącego RGIB – prof. Leszka Rafalskiego

  Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przy współpracy Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowała debatę  pt. „Czy Polska nauka nie idzie w las?”  Ideą spotkania była wymiana poglądów na temat stanu nauki polskiej i szkolnictwa wyższego w aspekcie transferu nauki i technologii do polskiej gospodarki.

  Więcej…

  Konkurs „Polski Wynalazek 2013”

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Telewizją Polską oraz Firmą Jake Vision organizują konkurs „Polski wynalazek 2013". Do konkursu można zgłaszać wynalazki z każdej dziedziny, nad którymi prace zakończyły się w ciągu ostatnich 5 lat.

  Więcej…

  Nabór ekspertów do programu ramowego HORYZONT 2020

  NCBiR i MNiSW zachęcają do zgłaszania kandydatur na ekspertów do grup doradczych programu Horyzont 2020 -  „Udział najlepszych polskich naukowców w tych gremiach zwiększy wpływ naszego kraju na przebieg organizowanych w ramach programu konkursów już na wczesnym etapie ich kształtowania. Unia Europejska prowadzi  intensywne prace nad  przygotowaniem nowego programu ramowego  Horyzont 2020 (http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/wspolpraca-polska-ue/inicjatywy-na-szczeblu-unijnym-w-obszarze-badan-naukowych/programy-ramowe-ue/horyzont-2020/).

  Więcej…

  XX jubileuszowa Giełda Wynalazków


  Uroczyste otwarcie wystawy najnowszych polskich technologii, urządzeń i rozwiązań nagrodzonych w 2012 r. na światowych targach i wystawach wynalazczości odbyło się w Sali Audytoryjnej Centrum Nauki Kopernik.

  Więcej…

  Jubileusz 85-lecia Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej

  Przewodniczący RGIB, prof. Leszek Rafalski uczestniczył w uroczystości jubileuszowej 85-lecia Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML).

  Więcej…

  Prof. Jerzy Sobczak - Mistrz polskiej nauki

  19 grudnia 2012 r.

  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - prof. Barbara Kudrycka po raz kolejny uhonorowała najwybitniejszych polskich uczonych i nauczycieli akademickich.

  Statuetki i nagrody finansowe, będące ukoronowaniem dorobku naukowego, trafiły do najwybitniejszych w swoich dyscyplinach badaczy, odkrywców nowych technologii, autorów teorii i dzieł naukowych wpisanych do światowego kanonu.

  Więcej…

  Dyrektor IBL członkiem Rady EFI

  W dniu 3 października br. w Stambule odbyła się doroczna konferencja Europejskiego Instytutu Leśnego (EFI).
  EFI (www.efi.int) jest konwencją międzynarodową ratyfikowaną przez 23 kraje europejskie, w tym Polskę. Członkami EFI jest 130 instytucji naukowych (z 35 krajów), zajmujących się badaniami leśnymi.
  Podczas konferencji w Stambule dokonano podsumowania działalności i wyników finansowych w latach 2011-2012 oraz zatwierdzono plany rzeczowe i finansowe na lata 2012-2013. Dokonano także wyboru członka Rady EFI, na miejsce zwolnione przez prof. Jima Lyncha z Wielkiej Brytanii, którego kadencja dobiegła końca. Rada EFI jest odpowiedzialna za nadzór nad działalnością naukową i administracyjną oraz opracowanie i realizację strategii.

  Więcej…

  Nowi profesorowie w instytutach badawczych

  fot. Piotr Molecki źródło: www.prezydent.pl

  W ostatnim czasie prezydent RP Bronisław Komorowski kilkakrotnie wręczał akty nominacyjne profesorom. Do grona profesorskiego dołączyli naukowcy z instytutów badawczych:

  Więcej…

  Polska – kraj partnerski CeBIT – 2013

  CeBIT - Hannover, 05-09 marca 2013 r.
  CeBIT to najważniejsze światowe targi innowacji teleinformatycznych, Mekka wszystkich zainteresowanych biznesem i wymianą wiedzy w świecie cyfrowym. Spotykają się tu przedstawiciele sektora IT, branży telekomunikacyjnej, producenci elektroniki użytkowej oraz przemysłowi odbiorcy nowoczesnych technologii.

  Więcej…

  Medale dla instytutów badawczych na Targach „Brussles Innova 2012”

  61.Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2012” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego odbyły się w dniach 15 – 17 listopada br.  
  Patronat nad polskim pawilonem wystawienniczym objęły Ministerstwo Gospodarki oraz Rada Główna Instytutów Badawczych. Organizację udziału polskim wystawcom zapewniła firma Eurobusiness-Haller z Katowic, oficjalny  przedstawiciel Targów INNOVA na Polskę.

  Więcej…

  Specjalna Perła Honorowa Polish Market dla prof. Henryka Skarżyńskiego

  X Gala Pereł Polskiej Gospodarki, organizowana przez wydawcę anglojęzycznego miesięcznika Polish Market, odbyła się 16 listopada br. na Zamku Królewskim. Ogłoszone zostały wyniki ostatniego rankingu najlepszych przedsiębiorstw uszeregowanych według dynamiki i efektywności wykorzystywania przez nie zasobów kapitału, środków produkcji i pracy.

  Więcej…

  Prof. Jerzy Lewitowicz laureatem nagrody TECHNICUS 2012

  Prof. Jerzy Lewitowicz otrzymał Nagrodę TECHNICUS 2012 za najlepszą książkę techniczną w konkursie zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Nagroda została wręczona podczas uroczystego otwarcia VI Targów Książki Akademickiej i Naukowej, które odbyło się 7 listopada br.

  Więcej…

  ACADEMIA 2012 - Targi Książki Akademickiej i Naukowej

  Szósta edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej zakończona. Organizatorami ekspozycji, która miała miejsce w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej w dniach 7 – 9 listopada 2012 r., były Wydawnictwa UW  i Oficyna Wydawnicza PW, a funkcję organizatora wykonawczego pełniła firma Murator EXPO. Na Targach swoją ofertę przedstawiło 33 wystawców – wśród nich Rada Główna Instytutów Badawczych, która na swoim stoisku zaprezentowała zróżnicowany dorobek wydawniczy kilkunastu instytutów – książki i czasopisma ukazujące ogromny potencjał środowiska – wyniki badań i doświadczeń oraz nowatorskie rozwiązania techniczne, opracowania historyczne, etnograficzne i in.

  Więcej…

  XI posiedzenie RGIB

  30 października 2012 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się XI posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych z udziałem prof. Barbary Kudryckiej – Minister NiSW oraz prof. Jacka Gulińskiego – Podsekretarza Stanu MNiSW.

  Więcej…

  Biuletyn Informacyjny RGIB, październik 2012

   

   

   

   

   

   

   

   

  W najnowszym numerze Biuletynu Informacyjnego:

  • Fotoreportaż z uroczystości jubileuszowej RGIB
  • XXI Forum Sprawozdawcze Instytutów Badawczych 28-29 maja 2012 r.
  • Statuetki „Teraz Polska” rozdane!
  • 60 lat Instytutu Metali Nieżelaznych
  • Jednolity patent europejski – szanse i zagrożenia
  • 60 lat Instytutu Transportu Samochodowego
  • Diamentowy Jubileusz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Refleksje po posiedzeniu RGIB 24.09.2012 w ICiMB
  • Uchwała XXI Forum Sprawozdawczego Instytutów Badawczych

  Więcej…

  Instytut Obróbki Plastycznej – Medale Wystawy IWIS 2012

  Złotym Medalem VI Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2012, która odbyła się w Warszawie, w dniach 16 – 19 października 2012 roku został nagrodzony wynalazek pt. „Sposób łączenia elementów o cylindrycznym zarysie ścian zewnętrznych, szczególnie rur” (zgłoszenie krajowe: P.392263 z 30.08.2010 r., twórcy: mgr inż. Jan Wiśniewski, mgr inż. Tadeusz Drenger).

  Więcej…

  KONKURS „TECHNICUS”

  23 października 2012

  Zarząd Główny FSNT NOT przypomina, iż do końca października br. można jeszcze nadsyłać na adres organizatora - Federacji SNT NOT - propozycje wydanych w bieżącym roku książek technicznych na konkurs o Nagrodę „Technicus” za najlepszą książkę z zakresu techniki.

  Nagrody "Technicus" będą przyznawane raz do roku, a ich celem jest wspieranie i promowanie wydawców oraz autorów, których publikacje książkowe z zakresu techniki wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

  Podsumowanie konkursu i wręczenie nagrody odbędzie się podczas VI Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA w dniu 7 listopada br. na Politechnice Warszawskiej.

   

  Więcej…

  Konwencja Badań i Innowacji 2012 „Czas na rozwój polskich technologii”

  22 października 2012

  Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Konwencji Badań i Innowacji 2012 „Czas na rozwój polskich technologii”, organizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Gospodarki. Spotkanie odbędzie się w Warszawie, 30 listopada 2012, w sali „Pod Kopułą” w Ministerstwie Gospodarki.
  Szczegóły imprezy oraz program w załączniku

  Konferencja "Wyzwania ochrony środowiska. Paliwa alternatywne dla środków transportu"

  10 października 2012 r.

  28 października br. w Hotelu Sofitel Victoria odbędzie się konferencja "Wyzwania ochrony środowiska. Paliwa alternatywne dla środków transportu". Głównym celem tej konferencji jest określenie szans rozwoju paliw alternatywnych w Polsce z uwzględnieniem unijnych i krajowych przepisów prawnych w tym zakresie, możliwości dofinansowania produkcji paliw alternatywnych, jak również rozwoju technologii ich wytwarzania wraz z możliwościami implementacji w warunkach polskich.

  Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku

  SECURE 2012 - XVI konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego

  10 października 2012

  23-24 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się XVI edycja konferencji SECURE.SECURE to coroczna konferencja poświęcona w całości bezpieczeństwu teleinformatycznemu,o najdłuższej tradycji w Polsce. Jest uznanym w środowisku spotkaniem ekspertów zaangażowanych wproblematykę ochrony sieci i systemów.

  Szczegóły imprezy znajdują się w załączniku

  Nowa edycja konkursu "Teraz Polska"

  Więcej…

  Pierwszy konkurs NCBR w ramach programu Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy

  24 września 2012 r.

  Rozpoczął się nabór wniosków w programie Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy. Łączny budżet programu wynosi miliard złotych.

  Program Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy jest wynikiem porozumienia podpisanego w lipcu 2012 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. o wspólnym finansowaniu prac badawczo-rozwojowych, dotyczących oryginalnych technologii eksploatacji gazu łupkowego. Program jest ukierunkowany na wsparcie zintegrowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, obejmujących również przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali pilotażowej.

  Więcej…

  X posiedzenie RGIB

  24 września 2012 r. w Instytutcie Ceramiki i Materiałów Budowlanych odbyło się X posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych.

  Więcej…

  Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2012

  W dniach 7-9 listopada 2012 roku w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbędzie się szósta edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2012. Organizatorami imprezy są Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, a organizatorem wykonawczym firma Murator EXPO.

  Więcej…

  Nowy konkurs NCBR w ramach poddziałania 1.3.1 POIG

  5 września 2012 r.

  Dziś Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na badania w ramach poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach konkursu, którego budżet wynosi około ćwierć miliarda złotych, finansowane będą konsorcja tworzone przez jednostki naukowe i przedsiębiorców. Projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania sektora biznesowego w finansowanie badań i pomoże w efektywnej komercjalizacji ich wyników. Podmioty gospodarcze otrzymają skuteczniejszą zachętę do inwestowania w badania i będą miały prawa do ich wyników.

  Więcej…

  Uczestnicy drugiej edycji "Top 500 Innovators" wybrani!

  10 sierpnia 2012 r.

  Do drugiej edycji rządowego programu "Top 500 Innovators" została zakwalifikowana trójka naukowców z instytutów badawczych: dr Małgorzata Kęsik-Brodacka z Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków, mgr Marcin Gawroński z Instytutu Lotnictwa oraz mgr Michał Pajdak z Instytutu Logistyki i Magazynowania.

  Więcej…

  Więcej czasu, by ubiegać się o tytuł „Innowatora Mazowsza”


  Aby wszyscy zainteresowani konkursem „Innowator Mazowsza” mieli większą szansę na wygraną, okres naboru wniosków aplikacyjnych został wydłużony do 30 września 2012 r. Do zdobycia jest 25 tys. zł dla innowacyjnej firmy i 10 tys. zł dla naukowca wprowadzającego w praktykę innowacyjne rozwiązania.

  Więcej…

  Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

  13 lipca 2012 r.
  Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość odbyła się na Wydziale Zarządzania z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki.

  Więcej…

  Ważna informacja dla instytutów z obszaru medycyny

  Konkurs Prix Galien promujący innowacyjne rozwiązania w farmacji i medycynie w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Nagrodę mogą otrzymać naukowcy oraz firmy za najbardziej przełomowe dokonania i opracowania innowacyjnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Termin przyjmowania zgłoszeń do udziału w konkursie upływa 31 sierpnia 2012 r.

  Więcej…

  Zmarł Prof. Cezary Andrzej Ambroziak

  Więcej…

  Trzy złote medale dla instytutów badawczych - INPEX 2012

  W dniach 13 - 15 czerwca 2012 roku odbyły się 27. Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji INPEX 2012. Instytuty badawcze uczestniczyły w targach w ramach pawilonu narodowego organizowanego przez przedstawiciela INPEX na Polskę, firmę EUROBUSINESS-HALLER. W tegorocznej edycji, uzyskując złote medale, wzięli udział: CNBOP-PIB, IMPIB, POLTEGOR INSTYTUT, IOŚ-PIB

  Więcej…

  Wielki sukces instytutów badawczych – Kryształowa Piramida Innowacyjności dla sześciu instytutów.